نگاهی به فرایند کاور کردن و بازسازی آهنگ

کاور کردن و بازسازی آهنگ

تحلیل و بررسی پیرامون فرایند کاور کردن و بازسازی آهنگ  موضوع این مقاله را به خود اختصاص داده است!

در ادامه به تشریح عناوین زیر خواهیم پرداخت :

 • پیشگفتار (قدمت و اهمیت موسیقی)
 • کاور کردن
 • تفاوت کاور کردن و بازسازی یک آهنگ
 • فواید کاور کردن و بازسازی آهنگ
 • مراحل ساخت یک آهنگ
 • معایب کاور کردن

 

 

پیشگفتار :

موسیقی از دیرباز با انسان همراه بوده و قدمت آن به دوران پارینه سنگی باز می گردد!  انسانهای نخستین با ایجاد حفره هایی منظم بر روی استخوان های تو خالیِ جانوران ، صداهای موسیقایی تولید می کردند!وجه تشابه تمام فرهنگ ها ، اقوام و ملل مختلف دنیا، همین موسیقی است!  در واقع می توان گفت: موسیقی زبان بین الملی دنیاست! آنجا که زبان از سخن گفتن و قلم از نوشتن باز می ماند، پای موسیقی به میان می آید! موسیقی خوراک روح انسان است و روح بدون خوراک قطعاً خواهد مرد. البته این که چه خوراکی  به روح خود می نوشانیم موضوع مهمی است! همانطور که ذائقه ی غذایی انسان ها با یکدیگر تفاوت دارد، سلیقه ی موسیقایی آنها نیز متفاوت است! به هر حال موسیقی ، موسیقی است و در هیچ برهه ای از زمان، از اهمیت آن کاسته نشده است.

کاور کردن و بازسازی آهنگ

 

 

با گذر زمان ، دهه به دهه به تعداد موزیسین ها ، خوانندگان و آهنگسازان در سراسر دنیا افزوده شد! بعضی ها برجسته تر بودند و بعضی ها هم به اسطوره هایی تکرار نشدنی بَدل شدند!

 

کاور کردن و بازسازی آهنگ

 

حتماً مصاحبه های بعضی از این اسطوره های سرشناس را  شنیده اید! اگر توجه کرده باشید متوجه خواهید شد که آنها هم در دوران نوجوانی خود، اسطوره هایی داشتند که بعد ها تحت تأثیر موسیقی و سبک آنها وارد دنیای موسیقی شدند.آنها رفته رفته شروع به یادگیری و اجرای آهنگ هایی از گروه یا هنرمند محبوبشان کردند و بالاخره با ارائه ی هنر خود پا به عرصه ی موسیقی گذاشتند.

( البته این تأثیر پذیری ها بیشتر جنبه ی الهام گرفتن داشت تا تقلید ) 

 

کاور کردن و بازسازی آهنگ

 

در واقع قطعه ای که یک موزیسین می سازد، ترکیبی است از الهامات و تأثیرات آن شخص از موسیقی هایی که تا به آن لحظه شنیده. البته بعلاوه ی چاشنیِ خلاقیت و نوآوری!  پس این که چه خوراکی به روح و گوشِ خود می نوشانیم ، موضوع مهمی است!

بازخوانی یک آهنگ :

معمولا وقتی شخصی آهنگ مورد علاقه اش را میخواند، به صورت ناخداگاه سعی می کند صدای خود را به صدای خواننده اصلی نزدیک کند و حتی دقیقا همان لحن و تحریر ها را اجرا کند.  موفقیت در این زمینه بستگی به هوش موسیقایی افراد دارد. هر اندازه این تقلید شبیه تر به خواننده اصلی انجام شود، آن فرد دارای هوش موسیقایی ذاتی بالاتری است!

کاور کردن و بازسازی آهنگ

این کار می تواند آثار مثبت یا منفی نیز در بر داشته باشد. 

در محافل و بزم های خودمانی معمولا این کار تحسین می شود! شاید میهمانها پس از اجرای آن شخص او را به شدت تشویق کنند! شاید بگویند: چقدر صدایتان شبیه فلانی است! فکر کردیم در کنسرت خواننده اصلی هستیم! اگر شخص مثبت اندیشی باشید این را به حساب تعریف می گذارید. مسلما قصد آنها نیز همین بوده! اما وقتی تصمیم گرفتید موسیقی را کمی جدی تر دنبال کرده و آهنگی از خود منتشر کنید، همین تشابه در صدا و حالت خوانندگی می تواند دردسر ساز باشد! فراموش نکنید!

 

همیشه اولین نسخه از خودتان بودن ، به مراتب خیلی بهتر از دومین نسخه از شخصی دیگر بودن است !

کاور کردن و بازسازی آهنگ خاص بودن رمز موفقیت است!

 

معمولا افرادی که صدای واقعی خود را یافتند و سبک و تحریر خاص خود را دارند همیشه موفق تر بوده اند! آنها علاوه بر هوش موسیقایی بالا، از هوش درون فردیِ بالاتری نیز برخوردارند ! معمولا هنرجویانی که علاقه مند به نوازندگی، خوانندگی یا  آهنگسازی هستند،  در ابتدای کار خود ، مانند همان اسطوره های سرشناس، که آنها هم در واقع زمانی تازه کار و بی اسم و رسم  بودند، علاقه به بازسازی و یا بازخوانیِ آهنگ هایی از خوانندگان محبوب خود دارند.

کاور کردن و بازسازی آهنگ

در واقع کاور کردن و بازسازی آهنگ در مسابقات خوانندگی و استعداد یابی که در سراسر دنیا و داخل کشور همه ساله برگزار می شود، بارهای بار انجام شده و به امری طبیعی و معمول بدل گردیده. البته نکته ای که همیشه برای داوران مسابقات حائز اهمیت بوده صداهای جدید و منحصر به فرد می باشد! نه صداهای تکراری و مشابه!

حال زمان آن رسیده که به این سوال پاسخ دهیم!

 کاور کردن و بازسازی آهنگ چیست؟

کاور کردن Covering در لغت به معنای “پوشش دادن” و “پوشانیدن” است!  در موسیقی داخلی و بین الملی نیز تعابیر خاصی از این اصطلاح شده. در موسیقی بین المللی اصطلاحِ کاوِر Cover در واقع به معنای بازسازی و اجرای مجددِ همان شعر، ملودی و آهنگ، توسط شخصی دیگر است! معمولا اصل ماجرا همان است و شخص فقط صدای خود را به تنِ آن اثر می پوشاند.اما در موسیقی پاپ ایران این موضوع کمی متفاوت است!

در سال های اخیر، حتی خوانندگانِ سرشناس (موسیقی پاپ) ،  آهنگ های خارجیِ گمنام که کمتر کسی شنیده بود را با ترانه ای فارسی بازسازی و بازخوانی کردند. در بعضی موارد بدون ذکر نام آهنگسازِ قطعه ی  اصلی، نام خود را به عنوان آهنگساز روی جلد آلبوم نوشتند. فارغ از غیر اخلاقی بودن این کار،  با گذر زمان  و به واسطه ی دسترسی همگان به اینترنت، قطعه های اصلی پیدا و رونمایی شد. به طوریکه امروزه اگر خواننده ای حتی در شروع آهنگ خود، از آهنگی خارجی الهام بگیرد (هر چند کوچک) در آلبوم خود نام صاحبین آن اثر را قید می کند!

 کاور کردن و بازسازی آهنگ

رعایت اخلاق هنری در هنر اولین شرط است!

 

کاور کردن و بازسازی آهنگ چی فرقی می کنند؟

کاور کردن و بازسازی آهنگ در موسیقی بین المللی تقریباً به یک مفهوم بوده! کمتر مواردی دیده شده که شخصی آهنگ اصلی را با شعری متفاوت اجرا کند! اما در مارکت موسیقی پاپ داخل کشور کاور کردن به معنای پوشانیدن شعری جدید بر روی آهنگی است که قبلا توسط شخص دیگری ساخته و اجرا شده باشد! همین امر باعث ایجاد تفاوت بین کاور کردن و بازسازی آهنگ در مارکت داخل کشور شده است.

فواید کاور کردن و بازسازی آهنگ :

بازسازی آهنگ های موزیکال در اصطلاح رایج بین المللی ” Rebuild ” یا “Remake” نام دارد!  Cover به بازسازیی و بازخوانی آهنگ های با کلام گفته می شود! معمولا همه ساله آهنگ های پرطرفدار و مطرح ، توسط هنرمندان زیادی در سراسر دنیا بازسازی، باز خوانی و باز اجرا می شوند. کاور کردنِ یک آهنگ در موسیقی بین المللی توسط شخص دیگر ، با رعایت  ذکر نام صاحبین اثر بلامانع بوده و مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما اگر تغییری در شعر ایجاد شود یا از ملودی ساخته شده ای الهام گرفته شود برای خلق اثری جدید، مستلزم کسب اجازه از صاحبین اثر می باشد و مشمول قانون کپی رایت خواهد شد!

بازسازی و بازخوانی یک آهنگ باعث می شود علاقه مندان به خوانندگی با خواندن آهنگ محبوبشان ، قدرت صدای خود را به چالش بکشند. نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کرده و در جهت بهبود کوک خواندن، تحریر یا رعایت ضرب ، تکرار و تمرین کنند .

 

کاور کردن و بازسازی آهنگ

بازخوانی یک آهنگ می تواند در کنار تمرین و چالش ، هدیه ای خاطره انگیز و ماندگار نیز باشد! 

 

از طرفی بازسازی یک آهنگ برای هنرجویان و علاقه مندان به آهنگسازی و تنظیم نیز  خالی از لطف نیست. با این کار می توانید :

 • یک بار همان مسیری را که سازنده ی اصلی اثر، آن را طی نموده، بپیمایید.
 • پاسخ پرسش های مبهم خود را بیابید
 • با چیدمان آکورد ها و نحوه ی ساختن ملودی روی ضرب آشنا شوید

تأکید می شود که  قطعات ساخته شده توسط هر هنرمندی متعلق به همان شخص بوده و ذکر نام صاحبین اثر برای کاور، بازسازی و بازخوانی هر آهنگ، امری بدیهی و الزامی است.

 

 معایب کاور کردن:

کاور کردن در مارکت بین المللی به معنای بازسازی و بازخوانی مجدد همان آهنگ است! اما در مارکت داخلی به معنای نوشتن ترانه جدید، روی نسخه ی بازسازی شده ی آهنگ دیگری است! کاورینگ می تواند مزایا و معایب خاص خود را داشته باشد! معمولا وقتی آهنگی خارجی با ترانه ای فارسی بازخوانی و به اصطلاح کاور می شود،  مورد نکوهش منتقدین و حتی مخاطبین (خاص) قرار می گیرد!

البته مخاطبین عام زیاد به این مسائل توجه نمی کنند!  همین که آهنگ ریتمیک یا به اصطلاح “بِیس دار” باشد، کافیست! یکی از نکات مثبت این فرایند استفاده از ملودی و آهنگی عام پسند است. این کار می تواند تضمینی بر موفق بودن آهنگ باشد. البته اگر تمام مراحل دیگر خوب پیش رود!

 مراحل ساختن یک آهنگ :

 • انتخاب سبک
 • انتخاب شعر
 • ساختن ملودی روی شعر
 • چیدمان آکورد و هارمونی ها
 • تنظیم
 • ضبط
 • میکس
 • مسترینگ

وقتی پای کاور کردن به میان می آید ، این سه مرحله از مهم ترین بخش های ساخت یک آهنگ حذف می شود:

 •  انتخاب سبک
 • ساختن ملودی
 • چیدمان آکورد

اگر چه این کار باعث سریع تر شدن فرایند ساخت یک اثر می شود و تضمینی بر مخاطب (عام) پسند  بودن یک اثر دارد. اما تکرار این کار باعث تنبلی در آهنگسازی و ساختن ملودی هم می شود. فراموش نکنید الهام گرفتن از چند آهنگ مختلف و تبدیل آن به یک آهنگ جدید و متمایز همیشه بهتر و خاص تر از کپی کردن دقیق یک ملودی و آهنگ با ترانه ای دیگر است. حتی اگر آکورد و تنظیم هم همان باشد،  میتوان در ملودی وُکال و نحوه ی خواندن، تغییراتی ایجاد کرد.

 

کاور کردن و بازسازی آهنگ گرچه لقمه ای حاضر و آماده به نظر می رسد، اما دقت و ظرافت خاص خود را می طلبد!

نتیجه گیری:

کاور کردن و بازسازی آهنگ اگر اصولی و درست انجام شود خوب است! در اصل بازسازی آهنگ تمرینی است برای آهنگسازی!

کاور کردن قطعات معروف یا گمنام هم اگر با چاشنی خلاقیت همراه باشد می تواند آهنگی ماندگار و خاطره انگیز خلق کند. بازخوانی آثار خوانده شده هم مفید است! به این دلیل که شما را با گستره ی صوتی صدای خود آشنا می کند! نقاط ضعف و قدرت صدایتان آشکار می شود! تمرینی برای ضرب شناسی و تحریر نیز می تواند باشد.به این شرط که با رنگ و طنین صدای خودتان این کار را انجام دهید. یادتان باشد همانطور که هر انسان یک اثر انگشت منحصر به فرد دارد، تن صدای منحصر به فرد خودش را نیز دارد!

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه ها

 1. جواد گفت:

  وب ساییت خیلی خوبه ، مطالب خیلی با ارزشی رو تدارک دیدی!
  خیلی هم عالی ، ادامه بده دوست عزیزم.
  واقعا از مطالب و تجربیاتت استفاده کردم.

  1. رامز گفت:

   درود فراوان و سپاس از همراهی و توجه شما.. به امید خدا در حال شروع فصل جدیدی از وبسایت همیار اف ال هستیم.. با کلی ویدئو و مطالب آموزشی جدید و رایگان.. ما رو به دوستانتون معرفی کنید

 2. ایمان قربانی گفت:

  سلام . سایتتون خیلی خوبه . ممنونم از اینکه این اطلاعات رو به رایگان و با این همه ویرایش در اختیار ما قرار میدید. با تشکر

 3. مهداد گفت:

  نوشتید که در کاور کردن باید نام صاحب اصلی اثر ذکر شود . ولی این کافی نیست حتما باید اجازه صاحب اثر گرفته شود. ضمنا تعریف داخلی و خارجی کاور نباید با هم متفاوت باشه . کاری که در مارکت ما انجام میشه کپی و ریپ آف هست و کاور نیست .

  1. درود بر شما.. منظور از کاور اجرای دقیق اون آهنگ هست.. مثل Hello ادل.. حالا اینکه روی آهنگ هلو بیایم شعر فارسی بزاریم.. بله.. کپی هست.. سپاس از اظهار نظر و همراهی

  2. علی اصغر گفت:

   سلام.
   مثلا حالا ما صاحب اثر رو از کجا گیر بیاریم که بخوایم ازش اجازه بگیریم؟

   1. درود، مثلا با ایمیل یا دایرکت، ولی ایمیل یا تماس با مدیر برنامه ها حرفه ای تر هست

 4. Abolfazl گفت:

  سلام خسته نباشید.
  سایت خیلی خوبی دارید، ببخشید سایت یا برنامه ای سراغ دارید که ملودی آهنگ هارو داشته باشه برای خوانندگی؟؟؟

 5. Jennie گفت:

  ممنونننن از سایتتون من اهنگای جدید بلک پینک رو کاور کردم و تا چند روز اینده وارد یوتیوب و جاهای دیگه میشه اپلود میشه تو اپارات 🙂🙂ممنونن-مممممم از سایت عالیتون 🤩

 6. علی اصغر گفت:

  خیلی کامل و مفید ممنون از شما

 7. محمد گفت:

  با تشکر از شما.بسیار مطالب عالی و کاربردی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *