مراحل ساخت یک آهنگ چیست؟ از شروع تا پایان!

مراحل ساخت یک آهنگ چیست؟

 یک آهنگ موفق چگونه تهیه و تولید می شود ؟  مراحل ساخت یک آهنگ در مارکت موسیقی پاپ داخل کشور و موسیقی بین المللی تا حدودی متفاوت است!

مراحل ساخت یک آهنگ از بخش های مختلفی تشکیل شده است! زمانی که تصمیم به تهیه و تولید یک آهنگ گرفتید، باید از 10 مرحله ی حساس و مهم، با موفقیت عبور کنید!

این مراحل عبارتند از :

 • سبک Genre
 • شعر/ترانه  Lyrics
 • ملودی Melody
 • آهنگ (هارمونی) Music
 • تنظیم Arrange
 • ضبط Record
 • میکس Mix
 • مستر Master
 • طراحی عکس کاور Image Cover
 • پخش و Promote

موفقیت در مراحل ساخت یک آهنگ ، مستلزم هوش بالا، شناخت و تجربه ی کافی از موسیقی می باشد!

تهیه کننده ی موسیقی ” Music Producer ” کیست؟

در مارکت موسیقی بین المللی به شخصی که این مراحل را با موفقیت طی می کند تهیه کننده ی موسیقی یا Music Producer می گویند!

البته هر بخش از مراحل ساخت یک آهنگ با موانع ، چالش و سختی هایی نیز همراه است! یک تهیه کننده ی حرفه ای به وظایف خود آگاه بوده و با تکیه بر هوش، تجربه و انتخاب های درست، اثری موفق تولید می کند!

او باید بداند دقیقاً روی چه چیزی سرمایه گزاری می کند! از آنجا که تمام هزینه های مراحل ساخت یک آهنگ به عهده ی شخص تهیه کننده می باشد، ریسک کردن در این زمینه نوعی چالش به حساب می آید!

 وظایف یک تهیه کننده موسیقی  Music Producer در سطح بین المللی

 • انتخاب سبک مناسب و به روز
 • تهیه ی یک شعر یا ترانه ی عالی، در آن سبک
 • تحویل شعر یا ترانه به یک آهنگسازِ خوب برای ساختِ ملودیِ مناسب برای شعر و نوشتنِ هارمونی و آکورد برای ملودی
 • یافتنِ خواننده ای توانمند در آن سبک، برای بهترین اجرا 
 • همکاری با یک تنظیم کننده ی موفق در آن سبک
 • پیدا کردن یک استدیوی خوب و مجهز برای ضبط ساز ها و صدای خواننده
 • نظارت بر ضبط
 • تحویل پروژه به یک مهندس صدای خوب Sound Engineer برای انجام مهم ترین و سرنوشت ساز ترین مرحله ! ( میکس و مستر)
 • استراتژی مناسب برای پخش اثر ساخته شده!

 

یک اثر موفق زمانی خلق می شود که تهیه کننده ی موسیقی Music Producer تمام این وظایف را به خوبی انجام دهد!

 

سیر تکاملی یک آهنگ در داخل کشور

مراحل ساخت یک آهنگ در مارکت موسیقی پاپ داخل کشور کاملا متفاوت است! گرچه در مارکت پاپ هر تهیه کننده روش مخصوص خود را دنبال می کند! اما در موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی تقریبا از قاعده ی جهانی پیروی می شود!

به طور مثال آلبوم حریق خزان با صدای آقای علیرضا قربانی که از آلبوم های برجسته و موفق در موسیقی سنتی و کلاسیک کشور در سال های اخیر به شمار می رود، در سال 1391 با آهنگسازی آقای مهیار علیزاده و اشعاری از فریدون مشیری ، هوشنگ ابتهاج و سهراب سپهری منتشر شد! آهنگساز این آلبوم (مهیار علیزاده) ابتدا سبک مناسبی را برگزید ( تلفیق موسیقیِ کلاسیک جهانی و آواز سنتی ایرانی) او اشعار مناسبی از شاعران بزرگِ معاصر را انتخاب کرد و برای آن اشعار موسیقی نوشت! سپس با خواننده ای توانمند همچون علیرضا قربانی همکاری خود را برای انتشار آلبومی موفق و ماندگار آغاز نمود!

Music Producer در داخل کشور به آهنگساز نیز گفته می شود! این عبارت زمانی درست است که آهنگ ساز تهیه کنندگی اثر را به عهده داشته باشد! اما اگر فقط آهنگ سازی بر روی شعر و ملودی انجام شود، عبارت صحیح تر برای درج روی جلد کاور می تواند Music Composer باشد!

مارکت موسیقی پاپ

مراحل ساخت یک آهنگ در مارکت موسیقی پاپ داخل کشور

همانطور که گفتیم، مراحل ساخت یک آهنگ در مارکت موسیقی پاپ متفاوت است! معمولاً ابتدا یک ترانه یا شعری ترجیحاً مخاطب (عام) پسند انتخاب می شود!سپس هر سبکی از موسیقی پاپ که برای شعر مناسب تر بود، (از Slow rock گرفته تا شیش و هشت و بَستَکی یا House و الکترونیک) انتخاب می شود.
شاید بارها ترانه های غمگین یا به اصطلاح Disslove را بر روی موزیک هایی شاد و مجلسی شنیده اید! این بخش با ساختنِ ملودی و آهنگسازی روی شعر مرتبط است. البته اگر آهنگ کاور و بازسازی از آهنگی خارجی باشد این بخش (آهنگسازی) از مراحل ساخت یک آهنگ در مارکت موسیقی پاپ حذف خواهد شد!
بعد از ساختن آهنگ نوبت به تنظیم و ضبط و در مرحله آخر هم میکس و مستر خوب و شفاف می تواند برگ برنده ی یه آهنگ مخاطب (عام) پسند باشد!
بعد از تولید آهنگ و میکس و مستر نهایی نوبت به طراحی عکس کاور می رسد! یک عکس خوب می تواند نقش بسزایی در دانلود شدن یک آهنگ ایفا کند!

در سالهای اخیر شاهد پیشرفت های خوبی در مارکت موسیقی پاپ داخل کشور بوده ایم! تلفیق موسیقی پاپ و راک توانست در بعضی موارد، حتی نظر مخاطبین خاص پسند را نیز جلب کند!

 

تهیه کننده ی موسیقی در مارکت موسیقی پاپ ایران

معمولا تهیه کننده ی موسیقی در مارکت موسیقی پاپ  با خواننده های مطرحی که میخِ خود را کوبیده اند همکاری می کند! این همکاری ها در زمینه تولید و پخش یک آلبوم و برگزاری تور و کنسرت صورت می گیرد!
در میان تهیه کنندگان ، کمتر کسی روی استعداد های جوان و گمنام سرمایه گزاری می کند! اگر هم این اتفاق صورت گیرد، هنرمند باید به امضا کردن قراردادی تقریباً یک طرفه و به سود تهیه کننده ی موسیقی تن بدهد! با امید و رویای مطرح شدن!

در اکثر این قرارداد ها همه چیز به سود تهیه کننده ی موسیقی است! او در قبال سود های احتمالی که هنرمند با استعداد ولی گمنام می تواند در آینده برایش داشته باشد، موظف می شود تا هزینه های ساخت یک آلبوم را تقبل کند! البته آلبومی طبق سلیقه ی خودش! اولویت هم با سبک های کوچه بازاری و به اصطلاح مناسب برای بزم و میهمانی است!
انتخاب این سبک می تواند تظمینی بر فروش آلبوم باشد و احتمال شکست آلبوم را کاهش دهد!  معمولا اگر همه چیز خوب پیش رفت، خواننده و تهیه کننده ی موسیقی تا چند سال و چند آلبوم (بسته به قرارداد) طبق شرایط تعیین شده با هم همکاری خواهند داشت و در طول زمان همکاری ، خواننده حق اجرا در هیچ مکانی بدون اجازه ی تهیه کننده ی موسیقی را ندارد و در صورت تخلف، محکوم به پرداخت خسارت می باشد!

در بعضی موارد در پیشنویس قرارداد ها دیده شده اگر آلبوم فروش خوبی نداشت و مردم از آلبوم استقبال مورد قبول را نداشتند، طرف اول قرارداد، یعنی تهیه کننده می تواند قرارداد را فسخ کند! یا اگر آلبوم فروخته شد ولی بلیط کنسرت به خوبی فروش نرفت، باز هم قرارداد فسخ خواهد شد.

این در واقع بدان معناست که استعداد های گمنام تا زمانی که بتوانند سود سرمایه گذاری را تضمین کنند مورد حمایت خواهند بود! 

 

افراد زیادی با امید و آرزوی شهرت، قربانیِ این قرارداد های یک طرفه شدند! بعضی از خواننده های سرشناس حال حاظر مارکت موسیقی پاپ هم از این قاعده مستثنا نبودند!  مانند محسن یگانه که به تازگی در یکی از مصاحبه های تصویری خود به این موضوع اشاره کرد! توصیه می شود جوانان مستعد و علاقه مندان به خوانندگی با کمی ذکاوت، با تلاش و پشتکار خود به شهرت برسند! شاید کمی سخت به نظر برسد، ولی ممکن است!

مراحل ساخت یک آهنگ

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه ها

 1. رضا گفت:

  بسیار بسیار مچکرم و ممنونم ازینکه این اموزش هاتون به صورت رایگان قرار دادید در سراسر نت تنها سایت مفید و کاملا حرفه ای که رایگان هم باشه فقط شما بودید . امیدوارم همچنان درخشان به کارتون ادامه بدید سپاس

  1. رامز گفت:

   سپاس از محبت شما دوست عزیز.. ممنون از همراهی

 2. درود بر شما. نوشته بودید توصیه می شود جوانان مستعد و علاقه مندان به خوانندگی با کمی ذکاوت، با تلاش و پشتکار خود به شهرت برسند.
  ممکنه توضیح بدید یا مقاله ای راجع به این موضوع بنویسید که مثلا چه راه هایی برای تحقق این هدف می تونه وجود داشته باشه؟
  ممنونم از سایت خوبتون و مطالب مفیدش.

  1. درود و سپاس از همراهی، بله حتما به زودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *