تحلیل و بررسی پیرامونِ فرایند میکس مسترینگ!

Mix Mastering میکس مسترینگ چیست؟

 میکس و مستر دو فرایند مجزا و مکمل برای بهتر شنیده شدن تنظیم یا آهنگ است! در واقع به مجموع عملیاتی که برای ایجاد وضوح در کیفیت و قدرت در پخشِ یه آهنگ انجام می شود میکس مسترینگ می گویند!

میکس مسترینگ

برای پاسخِ دقیق تر به این سوال، ابتدا باید معنی و مفهوم واژه های میکس و مستر را بصورت جداگانه بررسی کنیم!

میکس و مستر

مفهوم واژه ی میکس Mix در لغت و موسیقی

Mix میکس در لغت به معنای اِدغام، ترکیب و در هم آمیختنِ دو یا چند چیز است! تعریف میکس در موسیقی از دو بخش عمده تشکیل شده:

  • ترکیب دو یا چند آهنگ متفاوت با یکدیگر، برای ساخت پادکست های رادیویی و DJ
  • ترکیب دو یا چند لاین صدا (ساز ، وکال وافکت ها) برای ساختن یک آهنگ

وقتی که صحبت از ساختن یک آهنگ باشد، واژه ی میکس به معنایِ ترکیب کردنِ صداها و ادغامِ فرکانس های مختلف با یکدیگر، برای ایجاد وضوح و شفافیت شنیداری است! این ترکیب باید جوری انجام شود که دو صدا که از لحاظ فرکانسی در یک محدوده فرکانسی قرار دارند، همدیگر را پوشش ندهند! به عبارت دیگر تداخل فرکانسی رخ ندهد.

هر اندازه که یک آهنگ بهتر و گوش نواز تر شنیده شود، میکس بهتری روی آن صورت گرفته است!

اولویت در میکس مسترینگ

میکس مسترینگ آخرین و مهمترین مرحله در تهیه و تولید موسیقی است! این کار مستلزم تجربه، هوش ، گوش و دقت فراوان است! البته تجهیزات مناسب و آکوستیک خوب محیط نقش کلیدی در کیفیت خروجی ایفا می کند!همانطور که در عبارت “ میکس مسترینگ “ ،  واژه ی میکس قبل از مسترینگ قرار گرفته ، در فرایند ساخت یک آهنگ اولویت با میکس می باشد! یکی از اشتباهات رایج افراد مبتدی در میکس و مسترینگ این است که قبل از پایان فرایند میکس، اقدام به مسترینگ و اعمال ولوم نهایی میکنند!

شاید این کار موقتا حس و هیجان خوبی به آهنگ القا کند! اما باعث خطای شنیداری در تنظیم دقیق فرکانس ها و صدای لاین ها خواهد شد! زمانی که Preset های لاین مستر را خاموش می کنید، همه چیز به هم می ریزد.گرچه به تعداد مهندسین صدا در دنیا راه و روش برای میکس وجود دارد! اما از رعایت استاندارد های شنیداری نباید غافل شد.

مفهوم واژه ی مَستر Master در لغت و موسیقی

مَستِر Master در لغت مترادف کلماتی نظیر (استاد ، ارباب ، اصلی ، عمده و …) است.

در موسیقی Master به معنای اصلی و لاین مَستِر به معنای لاین اصلی است که تمام صداهای میکس شده به این لاین منتقل می شوند!وقتی که همه مراحل میکس به خوبی و با موفقیت انجام گرفت، نوبت به Mastering می رسد! در این مرحله باید کوچیکترین نقص ها و اشکالاتی که در میکس به جا مانده اصلاح و پوشش داده شود!  باند های (LowMidHigh) و فرکانس ها به خوبی از یکدیگر تفکیک و جدا شوند! فضای استریو و مونو برای باند ها مشخص شود و در نهایت با قرار داردن لیمیتِر یا کمپرسور (Limiter / Compressor) وُلوم نهایی اعمال شود! دقت و توجه در اعمالِ وُلوم نهایی، نکته ای مهم و حائز اهمیت می باشد!  صدای بیش از حد مجاز باعث کثیف و شلوغ شدن فضای کلی کار، سوختن صدا Distort  و Clip می گردد!
میکس مسترینگ

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *