DJ چیست ؟ DJ کیست ؟ نگاهی جامع به دی جی در جهان !

!دی جی چیست ؟ تحلیل و بررسی DJ دی جی در ایران و جهان

دی جی چیست ؟ آیا نام یک دستگاه میکس و پخش موسیقی است یا یک حرفه و شغل ؟ دی جی کیست ؟ آیا لقب یک شخص است؟ برای آموزش دی جی چه باید کرد و چگونه دی جی شویم ؟ وظایف دی جی چیست ؟

قصد داریم دی جی در ایران و جهان را مورد بررسی قرار دهیم ! می خواهیم نگاه عمیق تری به هنر ، حرفه و شخص DJ دی جی در ایران و جهان داشته باشیم !

در این مقاله عناوین زیر را مورد بررسی قرار خواهیم داد !

 • دی جی چیست ؟
 • دی جی کیست ؟
 • انواع دی جی از لحاظ سطح کیفی Class !
 • وضعیت دی جی در ایراندی جی برای عروسی !
 • تفاوت دی جی در ایران !
 •  ریمیکس Remix چیست و چه تفاوتی با پادکست Podcast دارد !
 • سبک های موسیقی الکترونیک در آهنگسازی برای دی جی !
 • فنون دی جی گری ! تکنیک هایی که یک دی جی باید بداند !
 • آموزش دی جی ! چگونه دی جی شویم ؟
 • امکانات مورد نیاز برای دی جی چیست ؟

کاملترین و جامع ترین مقاله در باب DJ دی جی به زبان فارسی را از دست ندهید!

دی جی چیست

دی جی چیست و به چه معناست ؟

دی جی چیست ؟ کمتر کسی است که واژه و اصطلاح DJ را نشنیده باشد ! حتی پدر بزرگ ها و مادربزرگ های امروزی هم با این اصطلاح و لغت آشنا هستند ! اما معنی اختصار DJ دی جی چیست ؟

واژه ی DJ مخفف عبارت Disc Jockey به معنای سوارکار دیسک است ! کسی که آهنگ های ساخته شده توسط خود یا دیگران را به شکل متفاوت اجرا می کند! این شخص مهارت زیادی در ادغام (Mix) و تعویض آهنگ ها دارد!

تعویض آهنگ در DJ به منزله ی عبور از یک آهنگ به آهنگ بعدی، به گونه ای که شنونده متوجه تغییر در ریتم و ضرب آهنگ نگردد! البته گاهی لازم است ریتم شکسته شود! مثلا برای عبور از یک آهنگ شیش و هشت به تریبال یا House ! عبور به آهنگ بعدی در این موارد نیازمند دانش موسیقی ، خلاقیت و سلیقه است!

امروزه آهنگ ها معمولا به صورت Mp3 روی فلش USB یا هارد  لپ تاپ وجود دارند! حتی کمتر دیده می شود که یک DJ از CD استفاده کند! در گذشته ای نه چندان دور که تکنولوژی CD پدیدار نشده بود، دستگاه های DJ فقط قادر به پخش آهنگ های ضبط شده روی دیسک های Vinyl بودند! به این صورت که مانند گرامافون یک سوزن عملیات خواندن موسیقی را از روی دیسک در حال چرخش انجام میداد !

 دی جی کیست

پیشرفت تجهیزات دی جی چیست ؟

مثل تمامی تجهیزات و تکنولوژی های ساخت بشر ، دستگاه های DJ هم با گذر زمان دستخوش تغییرات زیادی گردیدند !  به طوری که امروزه اکثر دی جی های تازه کار و حتی حرفه ای ها از دستگاهی تحت عنوان دی جی کنترلر DJ Controler به جای دستگاه های پخش DJ استفاده می کند!  این کنترلرها به خودی خود به CD یا فلش USB متصل نمی شوند!

در عوض با اتصال که به لپ تاپ از طریق پورت USB و مدیریت از طریق نرم افزار هایی نظیر Virtual DJ قادر به بارگذاری آهنگ از هارد لپ تاپ یا Pc هستند ! این امر کار را برای اکثر DJ ها در ساخت پلی لیست و یافتن آهنگ ها آسان تر کرده است!

دی جی کیست ؟

دی جی چیست ؟ دی جی کیست ؟ تعریف دی جی در ایران و جهان کمی متفاوت است ! از دیدگاه بین المللی و جهانی ، DJ یا همان سوارکار دیسک در واقع یک آهنگساز و تنظیم کننده در شاخه ای از موسیقی سبک الکترونیک می باشد! این فرد در کنسرت ها، فستیوال ها یا حتی کلاب های شبانه ساخته های خود را به صورت زنده میکس و اجرا می کند! در رنکینگ و رتبه بندی برترین دی جی ها در وبسایت معتبر DJ MAGAZINE (مجله ی دی جی)  100 دی جی برتر حال حاظر دنیا را می توانید مشاهده کنید!

نام Martin Garrix آهنگساز و دی جی  جوان هلندی، دو سال متمادی در سال های  (2016-2017) در صدر این رنکینک می درخشد!

دسته بندی دی جی ها از لحاظ سطح کیفیت Class 

دی جی ها در کلاس های مختلفی به صورت ABCD دسته بندی می شوند!  دستمزدی که دی جی ها دریافت می کنند ربط مستقیمی با سطح و کلاس فعالیتشان دارد! اینکه یک دی جی در چه سطح و کلاسی قرار می گیرد به سطح دانش موسیقایی و فعالیت های استدیویی او مرتبط است!

در سطح بین المللی ، دی جی هایی که مسلط به علم موسیقی ، نوازندگی ، آهنگسازی و تنظیم هستند در کلاس A قرار می گیرند! در این سطح شخص DJ ساخته های خود را در فستیوال ها و کنسرت هایی که معمولا به واسطه شهرت این افراد با استقبال فراوانی مواجه می شود، اجرا می کنند!

دی جی های کلاس B افرادی هستند که آهنگی منحصر به فرد از خود منتشر نکردند! در عوض با شناختی که از علم تنظیم دارند اقدام به ساخت ریمیکس و ایجاد تغییرات جذاب در آهنگ های مطرح می کنند!

عمده مخاطبان DJ ها افرادی هستند که برای Dance به Disco یا Club  می روند! اگر یک دی جی تخصصی در زمینه آهنگسازی و تنظیم و ریمیکس نداشته باشد ، اما به فنون دی جی گری واقف باشد! در کلاس C قرار میگیرد! این اشخاص که تعدادشان به مراتب بیشتر از دی جی های کلاس A و B می باشد ، در کلاب های شبانه نه چندان مطرح، به اجرا می پردازند!  البته دی جی های کلاس B و حتی A  هم برای کسب درآمد بیشتر در کلاب های مطرح با دستمزدی بالاتر به اجرای برنامه می پردازند!


دی جی نماها چه کسانی هستند ؟

در آخرین رده و کلاس D شخص دی جی کسی است که نه تنها در زمینه آهنگسازی ، تنظیم ، ریمیکس ، پادکست  تخصص ندارد!  بلکه حتی در اجرای فنون دی جی گری ضعیف ، مبتدی و بی تخصص است! در این سطح افراد بیشتر روی ظاهر قضیه و استایل دی جی تمرکز دارند!  آنها صرفا در نقش یک پلی کننده ظاهر می گردند! معمولا این افراد با یادگیری اصول آموزش دی جی غریبه بوده و بیشتر به جنبه درآمد زایی دی جی برای عروسی توجه دارند!

دی جی برای عروسی

وضعیت دی جی در ایران

دی جی در ایران تا حدود زیادی با موانع و محدودیت هایی روبرو است! به این دلیل که آهنگسازان سبک الکترونیک EDM برای اجرای ساخته های خود اجازه ی برگزاری کنسرت ندارند! البته اخیرا مجوز هایی از سوی وزارت محترم ارشاد جهت اجرای تک آهنگ توسط دی جی ها در خلال کنسرت بعضی از خوانندگان پاپ صادر گردیده که جای بسی امیدواری است!

ولی در حال حاظر اکثر افراد دی جی در ایران برای کسب در آمد از هنر و تخصصشان اقدام به اجرای موزیک در مجالس عروسی و میهمانی ها  می کنند! البته دی جی در ایران هم مانند کشور های دیگر، از لحاظ سطح کیفی و اجرا ، در کلاس های مختلف A-B-C-D دسته بندی می شود!

تفاوت های دی جی در ایران !

در سال های اخیر با از دور برچیده شدن موزیک زنده برای مجالس و جایگزینی دی جی برای عروسی به جای ارکست، افرادی که قبلا موزیک زنده اجرا می کردند با منحل شدن گروه های خود به دی جی روی آوردند!  از طرفی به دلیل درآمد خوب دی جی برای عروسی ، افرادی خارج از دنیای هنر و موسیقی ، بدون گذراندن آموزش دی جی در کنار کسب و کارهای بازاری خود ، به دلیل توانایی در ایجاد شور و هیجان پشت میکروفن و رقصیدن پشت دستگاه دی جی اقدام به ورود به این هنر و حرفه کردند!

البته که تیپ و استایل،  حرکات دست و بیان پر انرژی دی جی برای عروسی تأثیر بسزایی در القای حس هیجان به رقصنده ها را دارد! اما بدون شناخت از موسیقی و فنون دی جی گری نتیجه کار مطلوب نخواهد بود! شنیدن نمونه کارها و رزومه ی منتشر شده ی یک DJ در قالب ریمیکس یا پادکست ، می تواند در شناخت و انتخاب یک DJ خوب و مسلط به فنون دی جی گری موثر باشد!

دی جی برای عروسی

معمولا سوالی که در ذهن اکثر عروس ها و داماد هایی که قصد برگزاری مراسم عروسی را دارند ایجاد می شود این است که معیار انتخاب دی جی برای عروسی چیست؟ معمولا همه بهترین ها را می خواهند! اما چه چیزی سطح و کیفیت کار یک دی جی برای عروسی را مشخص می سازد!

اکثر افراد دی جی در ایران که در کلاس D فعالیت می کنند ، با انتشار ویدیو هایی از  مجالس خصوصی مردم اقدام به جذب مشتری و بازاریابی دی جی برای عروسی می کنند! فارغ از غیر حرفه ای بودن این کار و خیانت به حریم خصوصی صاحبان مجالس، باعث ایجاد دردسر برای تالار ها ، همکاران و در نهایت خودشان می شوند!

راه بهتر ، حرفه ای تر و اخلاقی تر این است که با انتشار حداقل چند پادکست، مهارت خود در فنون دی جی گری ، سلیقه در انتخاب آهنگ و تسلط در دی جی برای عروسی را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارند و آنها را از توانایی خود در دی جی برای عروسی مطلع سازند ! هر کسی می تواند دکمه پخش را بزند و پشت دستگاه دی جی از چهره خود و جمعیت در حال رقص سلفی بگیرد!

نوازندگی ساز زنده روی دی جی چیست ؟

یکی دیگر از خصوصیات بارز دی جی های رده ی D بکارگیری از نوازندگان در اجرای دی جی برای عروسی  در کنار DJ است که باعث زیر سوال رفتن حرمت دستگاه DJ ، شخص دی جی و نوازنده می شود!

بعضا دیده شده آهنگ در حال پخش دارای ریتم پرکاشن یا داربوکا (تمپو عرب) می باشد، از طرفی نوازنده هم روی صدای این ساز ها مشغول نوازندگی است!

اگر موزیک در حال پخش فاقد این نوع ریتم و ساز باشد مشکل بخصوصی نیست! اما اگر یک دی جی حرفه ای باشد به جای بکارگیری از یک نوازنده از لوپ و سپل داربوکا استفاده میکند!

در واقع وظیفه اصلی یک دی جی میکس لوپ ها و ریتم های مختلف روی موزیک ها و ادغام آنها با یکدیگر است!

جایگاه ساز های زنده نظیر گیتار، درامز ، پرکاشن و… در گروه زنده است ! یک دی جی خوب و مسلط به فنون دی جی گری باید به تنهایی و بدون نیاز به نوازنده کار خود را انجام دهد!

البته استفاده از یک شخص Show Man مسلط به فن بیان دراجرای دی جی برای عروسی برای دی جی های خجالتی یا غیر مسلط به این فن می تواند مفید باشد! از طرفی دی جی تمام تمرکز و حواس خود را صرف انتخاب آهنگ و اجرای فنون دی جی گری خواهد کرد!

 آموزش دی جی

آموزش دی جی ! چگونه DJ شویم ؟

دی جی چیست ؟ دی جی کیست ؟ همیشه بهترین راه و مطمعن ترین راه برای ورود به هر حرفه و هنری ، راه درست و اصولی است! نه آسان ترین راه!

برای آموزش دی جی به صورت اصولی اینکه به یک دی جی خوب تبدیل شوید ابتدا باید درک و شناختی کافی از تئوری موسیقی مقدماتی داشته باشید! با یادگیری و تسلط در نوازندگی حداقل یک ساز هارمونیک مانند  گیتار یا پیانو ، درک و شناخت بهتری از ضرب و گام در موسیقی و آموزش دی جی خواهید داشت!

مهارت در این مساله به اجرای هر چه بهتر فنون دی جی گری کمک فراوانی خواهد کرد! همچنین برای آموزش دی جی ، یادگیری نرم افزار های ساخت و تولید موسیقی مانند Fl Studio یا Ableton Live و تهیه و تولید آهنگ های با کلام یا بیکلام در شاخه های سبک الکترونیک ، ساخت ریمیکس و پادکست های رادیویی و انتشار آنها تعیین کننده سطح و کلاس شما و نشان دهنده مهارت شما در فنون دی جی گری خواهد بود!

سطح توقع و افق دید شما از هنر و حرفه ی دی جی تعیین کننده نهایی است! با یادگیری آموزش دی جی در کدام کلاس دسته بندی می شوید! بهره گیری از تجربیات یک استاد یا راهنما برای آموزش دی جی  می تواند نقش بسزایی در پیشرفت شما ایفا کند!

با توجه به هجوم افراد به این حرفه ، چیزی که می تواند شما را از بقیه متمایز کند دانش و آگاهی شما در این زمینه و رزومه های صوتی منتشر شده از شما در قالب موسیقی ، ریمیکس و پادکست خواهد بود!

 ریمیکس Remix چیست  ؟

همانطور که گفته شد ، در کلاس B شخص دی جی آهنگ های مطرح روز را با اعمال تغییراتی جالب و جذاب، با فرمی جدید پخش می کند!  به این تغییرات در موزیک های روز یا آهنگ های مطرح قدیمی تر ، ریمیکس Remix می گویند! معمولا در سطح بین المللی برای ورژن اصلی Original Track یک آهنگ Hit و مطرح میکس های متفاوت و جذابی توسط DJ های مختلفی انجام می گیرد!

این میکس ها می تواند شامل سبک های Electronic EDMHip Hop – Urban و سایر سبک های بین المللی باشد!

 

 تفاوت پادکست Podcast و ریمیکس چیست؟

به اتصال تعدادی موزیک به یکدیگر پادکست می گویند! پادکست ها معمولا 15 الی 45 دقیقه هستند! تقریبا برای ساخت یک پادکست از تمام تکنیک ها و فنون دی جی گری استفاده می شود! البته با چاشنی خلاقیت و نو آوری که بیانگر سلیقه ، نگرش و تخصص یک دی جی در کارش است!  معمولا دی جی های حرفه ای در کلاس B و C  اقدام به انتشار پادکست های رادیویی برای نمایش سبک کار خود می کنند!

 

 

سبک های موسیقی الکترونیک در آهنگسازی برای دی جی چیست !

آهنگ های ساخته شده توسط DJ ها در کلاس A در شاخه های متفاوتی از سبک الکترونیک دسته بندی می شوند!

شاخه هایی نظیر :

 • House
 • Trance
 • Techno
 • Trap
 • Dub Step
 • EDM – Electronic Dance Music
 • و …

و سایر سبک های الکترونیک که هر کدام به شاخه های دیگری تقسیم می شوند! به عنوان مثال سبک House که از مطرح ترین و به روز ترین سبک های حال حاظر موسیقی الکترونیک در دنیاست!

این سبک دارای 3 زیر شاخه ی اصلی است:

 • Deep House
 • Electro House
 • Proggresive House

آهنگ های ساخته شده در این سبک  فاقد کلام و در بعضی موارد به همراه وکال و صدای خواننده می باشد!

فنون دی جی گری

فنون دی جی گری !  آموزش دی جی  ؟ 

حرفه و هنر دی جی شامل فنون و مهارت هایی است! به هر حال در هر کلاس و رده ای شخص DJ زمانی که برای اجرای موزیک های ساخته ی خود یا دیگران پشت دستگاه DJ قرار می گیرد ،باید مسلط به فنون دی جی گری و تکنیک هایی در این زمینه باشد!

تکنیک های دی جی چیست ؟

 • Programming : برنامه ریزی برای پخش آهنگ های آماده !
 • Play List : دی جی های کاربلد قبل از اجرا لیستی از آهنگ ها را به سلیقه خود تشکیل می دهند!
 • Audio Mixing : آمیزش صدا ها ! که مستلزم شناخت محدوده ی فرکانسی صداها و نحوه ی تلفیق فرکانس ها است!
 • Cueing : صف بندی آهنگ های پلی لیست
 • Pharsing : روان بودن اتصال در آهنگ ها !
 • Cutting : برشکاری قسمت های مختلف یک آهنگ
 • Scratching :  یا خراشکاری ! دی جی با عقب و جلو کردن صفحه ی پلیر باعث ایجاد خراش های جذاب و مرتبط با فضای موزیک می شود!
 • Beat Matching :  هماهنگ سازی ضرب آهنگ و تمپوی آهنگ ها برای عبور از یک آهنگ به آهنگ دیگر !

فنون دی جی گری و گذراندن دوره آموزش دی جی از ملزومات یک DJ دی جی است!  اهمیت اجرای دقیق و حرفه ای فنون دی جی گری به مراتب مهم تر از نوع دستگاه و تجهیزات است! یک دی جی خوبی کسی است که با استفاده از فنون دی جی گری حتی با کمترین امکانات قادر به بهترین اجرا باشد! مهارت در این فنون مشخص می کند دی جی کیست !

 

امکانات مورد نیاز برای دی جی چیست ؟

ضرب المثل جالبی در هنر و حرفه ی عکاسی که همانند موسیقی و دی جی در ایران از گزند افراد غیر مرتبط بی نصیب نبوده وجود دارد که می گوید : دوربین حرفه ای عکس حرفه ای نمی گیرد ! اینکه چه کسی پشت دوربین باشد مهم است!  

گرچه امکانات و دستگاه های پیشرفته ی DJ  باعث سهولت در اجرا برای شخص دی جی می گردد! اما صرفا دستگاه پیشرفته موجب وقوع میکس و اجرایی خوب نخواهد شد! اینکه تا چه اندازه شخص DJ با علم موسیقی و فنون دی جی گری آشناست تعیین کننده است!

استنباط اکثر افرادی که فقط سعی در خرید تجهیزات پیشرفته دارند ! که حتی کار کردن با آنها را هم بلد نیستند ، این است که عقل مردم در چشمشان است! شاید تجهیزات بیشتر باعث بالارفتن قیمت اجرا می شود!

حد اقل امکانات مورد نیاز برای دی جی چیست :

 • دستگاه پخش DJ (ترجیحا فلش خور USB) یا یک عدد لپ تاپ مجهز به نرم افزار Virtual DJ
 • لیستی از بهترین آهنگ های روز در سبک در فلش USB یا روی هارد لپ تاپ
 • دو عدد باند (بلندگو) Speaker – سایز و تعداد متناسب با فضا و آکوستیک سالن
 • هدفون
 • میکروفن متصل به پایه (دی جی باید با هر دو دست فنون دی جی گری را روی دستگاه اجرا کند)
 • میکسر (برای اتصال دستگاه DJ به باند ها)

این تجهیزات در صورت گذراندن دوره آموزش دی جی و تسلط به فنون دی جی گری کار آمد است !


نتیجه گیری

دی جی چیست ؟ دی جی کیست ؟ اگر به دنبال هنر و حرفه ی دی جی و کسب درامد از این طریق هستید سطح کلاس خود را از دیگران متمایز کنید! آموزش دی جی ، علم و دانش کافی از موسیقی و مهارت در فنون دی جی گری شما را به یک دی جی خوب تبدیل می کند !  نه چشم و هم چشمی در خرید تجهیزات!

دی جی چیست

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *