راه های کسب درآمد از موسیقی ! چگونه پولدار شویم ؟

  کسب درآمد از موسیقی !

کسب درآمد از موسیقی چطور و چگونه است ؟!  آیا موسیقی در ایران گردش مالی مناسبی دارد؟! راه و روش کسب درآمد از خوانندگی و کسب درآمد از آهنگسازی چیست ؟! در این مقاله قصد داریم نگاهی کلی به مقوله ی کسب درآمد از موسیقی داشته باشیم !

 

اگر به نحوی با موسیقی در ارتباط هستید، یا مایل به شناخت بیشتر پیرامون روش های کسب درآمد از موسیقی هستید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد ! موسیقی هم مانند تمام هنر ها و حرفه های دیگر می تواند درآمد زا باشد! چه بسا پر درآمد تر از حرفه های دیگر! این که از راه موسیقی چگونه پولدار شویم بسته به نوع فعالیت و میزان مهارت در این زمینه دارد !

چگونه پولدار شویم

کسب درآمد از موسیقی به طور کلی شامل دسته های مختلفی می گردد :

 • کسب درآمد از خوانندگی
 • کسب درآمد از آهنگسازی
 • کسب درآمد از نوازندگی
 • کسب درآمد از دی جی DJ
 • کسب درآمد از ترانه سرایی
 • کسب درآمد از تدریس موسیقی
 • و سایر مشاغل مرتبط با موسیقی

در ادامه هر شاخه را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد!

کسب درآمد از خوانندگی

پیشگفتار

شاید بار ها این سوال که چگونه پولدار شویم در ذهنتان نقش بسته باشد! یکی از دغدغه های اصلی و همیشگی والدین برای فرزندانشان ، یافتن راه و روشی مطمعن برای کسب درآمد است! البته این نگرانی شامل حال جوانان نیز می شود! ساختن آینده ای روشن و رسیدن به سطح رفاه نسبی از اولین خواسته های جوانان است!

اما چگونه می شود این آینده ی امن و روشن را رقم زد؟! در اکثر زمینه ها همیشه دیدگاه نسل گذشته و نسل جدید دارای تمایزاتی بوده! مخصوصا در رابطه با انتخاب شغل! همواره افرادی که پا به حرفه ی موسیقی گذاشته اند با مخالفت خانواده های خود مواجه بوده اند!

جملاتی مثل کسب در آمد از موسیقی اونم تو ایران؟ برو فکر کار واقعی باش بچه جان! موسیقی نون و آب نمیشه!  اکثر افراد موفق و میلیاردر به واسطه ی موسیقی در ایران از شنیدن این جملات قصار بی بهره نبوده اند! اما چه چیزی باعث شد آنها بر خلاف عده ای در این راه موفق شوند؟

این مخالفت ها در بعضی موارد باعث دلسردی و نا امیدی از ادامه ی راه و در بسیاری از موارد باعث ایجاد انگیزه برای دستیابی به موفقیت گردید !

اگرچه موافقت خانواده در انجام هر کاری شرط است! اما اگر به خودتان ایمان دارید کافیست تا برای رسیدن به هدفتان تلاش کنید ! ایمان به هدف رمز موفقیت در هر کاری است!

کسب درآمد از موسیقی

کسب درآمد از خوانندگی

امروزه کسب درآمد از خوانندگی به یکی از پر سود ترین مشاغل مبدل شده است !

البته فاکتور های زیادی در تعیین میزان کسب درآمد از خوانندگی و اینکه از راه خوانندگی چگونه پولدار شویم دخیل می باشند !

به طور کلی خوانندگی  به دو دسته تقسیم می شود :

 • خوانندگی در استودیو
 • خوانندگی به صورت اجرای زنده

خوانندگی در استودیو و اجرای زنده کاملا متفاوت از یکدیگرند ! گرچه در هر دو روش ، عمل خواندن توسط شخص خواننده صورت می گیرد! اما خواندن در فضای باز برای عده ای شنوده و خواندن در اتاق ضبط صدا برای تولید یک اثر حس و حال کاملا متفاوتی دارد!

یک خواننده ی خوب و مسلط در اجرای زنده می تواند عملکرد خوبی در ضبط استودیویی نداشته باشد! بارها دیده شده خوانندگانی که سالهای زیادی تجربه ی اجرای زنده داشتند، هنگام ضبط در استودیو برای اولین بار ابراز تعجب از تفاوت خواندن در استودیو کرده اند!

همچنین یک خواننده خوب و موفق در استدیو ممکن است عملکرد ضعیفی در اجرای زنده داشته باشد! بعضاً دیده شده که حتی خواننده های حرفه ای که آلبوم های پرفروش داشتند، در اجرای زنده نتوانستند مخاطبان نکته سنج را از کیفیت در اجرا راضی کنند!

حال وقت آن رسیده که به این سوال پاسخ دهیم !

از راه خوانندگی چگونه پولدار شویم ؟

اگر به دنبال کسب درآمد از خوانندگی هستید و می خواهید بدانید از این راه چگونه پولدار شویم ، ابتدا باید پتانسیل خود را در این زمینه بسنجید !  خوانندگی بصورت استودیویی و اجرای زنده می تواند درآمد زا باشد! به عنوان مثال خواندن در یک رستوران یا کافه و دریافت دستمزد شبانه مبلغی بین 100 تا 300 هزار تومان ! این مقدار بسته به مکان جغرافیایی و شخص خواننده متغییر است!

خوانندگی به صورت اجرای زنده معمولا به همراه سازهایی مانند گیتار، پیانو یا کیبورد انجام می شود! البته اجرای زنده بدون مهارت در نوازندگی یا داشتن یک نوازنده هم امکان پذیر است! داشتن مهارت کافی و تسلط در خوانندگی به همراه حد اقل 20 فایل پلی بک (نسخه بی کلام) آهنگ هایی که مناسب اجرا می باشد کافیست تا بتوانید در کسب درآمد از خوانندگی موفق باشید!

البته که کسب درآمد از خوانندگی به واسطه اجرای زنده در کنسرت به مراتب بیشتر از اجرا در هتل ، کافه یا رستوران می باشد! به عنوان مثال دستمزد یک خواننده پاپ برای یک شب اجرای کنسرت در برج میلاد چیزی بین 10 الی 50 میلیون تومان می باشد!

برای خوانندگی در کنسرت های بزرگ ابتدا باید با انتشار چند قطعه و یک آلبوم به شهرت رسیده باشید! در این صورت مخاطبان برای بلیط کنسرت شما پول پرداخت می کنند! فروش آلبوم هم می تواند برای خوانندگان استودیویی درآمد زا باشد! به این شرط که سرمایه کافی برای تولید یک آلبوم که چیزی حدود 50 میلیون تومان می باشد را در اختیار داشته باشند!

اگر این مقدار سرمایه مقدور نباشد برای جمع آوری یک آلبوم باید به سراغ تهیه کننده موسیقی بروید! در این شرایط فقط درصدی از فروش آلبوم به شما تعلق خواهد گرفت! در عوض تهیه کننده می تواند به شهرت رسیدن شما را تضمین کند!

 چگونه پولدار شویم

کسب درآمد از آهنگسازی

کسب درآمد از آهنگسازی در داخل کشور به فاکتور های زیادی بستگی دارد! اولین و مهمترین فاکتور برای موفقیت در این راه داشتن مهارت و تخصص لازم ، دانش و تخصص کافی در این زمینه است! البته ذکاوت در انتخاب سبک بروز و بکارگیری از ذوق و سلیقه در ساخت یک آهنگ از نکات مهم و تأثیر گذار در کسب درآمد از آهنگسازی می باشد!

اگر به تازگی به این حرفه قدم گذاشته اید و به دنبال یافتن پاسخ این پرسش هستید که از راه آهنگسازی چگونه پولدار شویم ، ابتدا باید مهارت خود را افزایش دهید ! با تولید قطعات خوب برای صداهای خوب ، در نتیجه ساختن یک رزومه کاری خوب، می توانید اقدام به جذب مراجعه کنندگان بیشتر و افزایش دستمزد خود کنید!

در زمینه ی کسب درآمد از آهنگسازی ، این شما هستید که دستمزد خود را تعیین می کنید ! این قیمت معمولا به واسطه رزومه کاری و توانایی شما درساخت یک آهنگ تعیین می گردد! ممکن است وقتی قیمت خود را افزایش می دهید ، افراد آماتور و مبتدی از دایره ی مشتری های شما حذف شوند!

در عوض با تولید کار برای افراد حرفه ای که به واسطه ی توانایی شما در ساخت یک اثر به شما اعتماد می کنند، رزومه ی کاری خود را خوشرنگ تر خواهید کرد! نتیجه ی این کار افزایش اعتبار نام شما و به طبع آن افزایش مراجعی و دستمزد خواهد بود !

به خاطر داشته باشید کیفیت خروجی یا همان میکس و مستر در بهتر شنیده شدن ساخته های شما نقش بسزایی ایفا می کند!

 

کسب درآمد از آهنگسازی

کسب درآمد از نوازندگی

این روزها بازار کسب درآمد از نوازندگی به واسطه افزایش تعداد خوانندگان و افزایش تولید آهنگ داغ داغ است ! اگر در نوازندگی در یک ساز بخصوص مهارت دارید ، می توانید با ساخت یک رزومه کاری خوب و همکاری با یک یا چند استودیو ساخت موسیقی و آهنگساز اقدام به جذب مشتری و کسب درآمد از نوازندگی کنید!

به عنوان مثال دستمزد یک نوازنده گیتار یا ویالون برای نوازندگی در یک آهنگ چیزی حدود 500 هزار تومان تا 1 میلیون تومان می باشد. هر چه مهارت بیشتری در نوازندگی داشته باشید و هر چقدر ارتباط بهتری با آهنگسازان و استودیو های ساخت و ضبط موسیقی داشته باشید به همان اندازه در کسب درآمد از نوازندگی موفق تر خواهید بود !

نوازندگی برای اجرای زنده یکی دیگر از راه های کسب درآمد از نوازندگی است! البته این که بخواهید در رستوران یا کافه اجرا کنید یا روی استیج کنسرت به شما و سطح نوازندگیتان بستگی دارد! از نوازندگی در مجالس عروسی نیز می توان به عنوان یکی دیگر از راه های کسب درآمد از نوازندگی نام برد!

در بعضی از موارد هم شخص نوازنده برای کسب درآمد از نوازندگی اقدام به نوازندگی در خیابان یا مترو می کند! میزان هوش و ذکاوت در انتخاب بهترین مسیر برای کسب درآمد از نوازندگی ، مهم ترین فاکتور در موفقیت و رسیدن به پاسخ این پرسش است که از راه نوازندگی چگونه پولدار شویم !

کسب درآمد از موسیقی

کسب درآمد از دی جی DJ

امروزه دی جی در ایران یکی از پر درآمد ترین ، پر طرفدار ترین و از طرفی آسان ترین روش های کسب درآمد از موسیقی است !! اکثر افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند ، حتی بدون داشتن دانش کافی نسبت به این قضیه ، صرفا به واسطه ی داشتن استعداد در ایجاد شور و هیجان پشت میکروفن روی آهنگ های شاد در حال پخش به این حرفه روی می آورند!

البته هستند افرادی که فارغ از جنبه ی کسب درآمد از موسیقی به واسطه ی دی جی ، در اجرای فنون دی جی گری و تکنیک هایی که یک دی جی باید بداند مهارت دارند! معمولا این افراد مهارت خود را در اجرای فنون دی جی گری با انتشار ریمیکس یا پادکست های رادیویی به نمایش می گذارند !

تقریبا تمام افراد دی جی در ایران در مجالس و میهمانی ها فعالیت می کنند! میانگین دستمزد یک دی جی برای یک شب اجرا چیزی بین 1 تا 5 میلیون تومان است! البته هستند افرادی که با دستمزد های پایین تر یا خیلی بالاتر فعالیت می کنند!

دستمزد دی جی ها به میزان شهرت و توانایی او در اجرا متفاوت است ! اگر قصد فعالیت در این حرفه را دارید، حتما مهارت ها و تکنیک های لازم در این زمینه را کسب کنید !

کسب درآمد از موسیقی

 

کسب در آمد از ترانه سرایی

کسب درآمد از ترانه سرایی یکی از آسان ترین راه های کسب درآمد از موسیقی است! البته به شرط داشتن استعداد و مهارت کافی ! ناب و خاص بودن یک ترانه از مهم ترین فاکتور های ترانه سرایی است! مسلما داشتن اسم و رسم و رزومه ی خوب از عوامل تعیین کننده در قیمت ترانه به شمار می رود!

در مارکت موسیقی پاپ داخل کشور قیمت یک ترانه ی خوب چیزی حدود 1 تا 5 میلیون است! البته این مبلغ شامل ترانه های کلیشه ای و تکراری نمی شود! این حرفه هم مانند سایر حرفه های مرتبط از گزند افراد غیر مرتبط بی نصیب نبوده !

خیلی از جوانان در سن بلوغ بعد از تجربه ی یک عشق نا فرجام اقدام به نوشتن و سرایش ترانه می کنند! نکته حائز اهمیت این است که برای موفقیت در این راه باید با اصول و قوائد آن آشنا شد! البته که استعداد در سرایش نقش مهمی دارد!

تشخیص داشتن استعداد در این زمینه را به دیگران بسپارید! تقریبا تمام افرادی که اقدام به سرایش ترانه می کنند بر این باورند که بهترین ها را می نویسند! در صورتی که از دید یک متخصص دارای اشکالات فراوانی می باشد! البته ترانه های امروزی بیشتر به زبان محاوره نزدیک است!

دور شدن ترانه از زبان ادبی و نزدیکی آن به زبان محاوره ای باعث ایجاد تحولاتی در مارکت موسیقی پاپ گردیده! رمز موفقیت یک ترانه نو و ناب بودن آن است! البته اگر با یک ملودی و صدای خوب اجرا شود می تواند سکوی پرتابی برای شخص ترانه سرا باشد!

 

کسب درآمد از موسیقی

کسب درآمد از تدریس موسیقی 

اکثر افرادی که موسیقی را به صورت آکادمیک آموخته اند از این طریق اقدام به کسب درآمد از موسیقی می کنند! تدریس و آموزش همواره یکی از مقدس ترین مشاغل بوده! در عین حال مدرسین موسیقی از مظلوم ترین و کم درآمد ترین اقشار جامعه موسیقی و هنر می باشند!

تدریس موسیقی در کنار خستگی و صرف انرژی زیاد لذت بخش است! از این جهت که علم و هنر موسیقی را به شخصی دیگر منتقل می کنید! معمولا نوازنده ها و مدرسین موسیقی به دو روش خصوصی و عمومی در آموزشگاه ها اقدام به تدریس می کنند!

هزینه تدریس خصوصی نسبت به تدریس برای عموم بالا تر است! معمولا زمان کلاس بین 30 دقیقه تا یک ساعت است! تدریس خصوصی می تواند در منزل استاد، آموزشگاه یا منزل هنرجو باشد! معمولا هزینه ی تدریس خصوصی برای یک جلسه بین 50 تا 100 هزار تومان است!

البته آموزشگاه ها مبلغی به عنوان حق امتیاز آموزشگاه از حق التدریس مدرس بر می دارند! اما در جلسات خصوصی که در منزل استاد یا هنرجو برگزار می شود تمام مبلغ به مدرس تعلق می گیرد!

اکثر نوازنده ها علاوه بر کسب درآمد از نوازندگی، اقدام به تدریس موسیقی نیز می کنند! البته کسب درآمد از نوازندگی به مراتب بیشتر از تدریس موسیقی است! معمولا این دو روش کسب درآمد از موسیقی مکمل یکدیگر هستند!

کسب درآمد از موسیقی

 

نتیجه گیری

کسب درآمد از موسیقی امکان پذیر است و می تواند پاسخ پرسش چگونه پولدار شویم باشد! به شرط وجود استعداد! البته با کسب درآمد از نوازندگی و تدریس به اندازه کسب درآمد از خوانندگی نمی توان پولدار شد!

کسب درآمد از خوانندگی به مراتب بیشتر از سایر راه های کسب درآمد از موسیقی است! اگر در خوانندگی مهارت و استعداد دارید و به هنوز به دنبال پاسخ این سوال که چگونه پولدار شویم هستید، شانس خود را با انتشار یک یا چند قطعه با کیفیت مطلوب امتحان کنید!

اگر سرمایه کافی برای تولید حتی یک آهنگ هم ندارید می توانید با تهیه ی چند پلی بک و اجرا در کافه یا رستورانی مناسب برای مدتی محدود اقدام به کسب درآمد از خوانندگی و صدای خود کنید!

سپس با دانلود یک یا چند قطعه از بیت ها و تنظیم های موجود در بیتستان و قراردادن ترانه ای خوب روی موسیقی خود و در نهایت ضبط و میکس، شانس خود را آزمایش کنید!

اگر موفق شوید که نتیجه مطلوب است! تهیه کنندگان به سراغتان خواهند آمد! اما اگر به موفقیت چشمگیری هم دست نیافتید ، در بدترین و بدبینانه ترین حالت یک یادگاری برای دوستان و عزیزان خود به جای گذاشته اید!

کسب درآمد از موسیقی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه ها

 1. موهی گفت:

  با سلام ببخشید سوالی از شما داشتم در خصوص همین کسب درامد از خوانندگی یه بار تو یکی از برنامه های تلویزیونی یک خواننده ای میگفت الان که فروش آلبوم به صرفه نیست و آهنگ ها رو هم کسی نمیخره مابیشتر ضرر میکنیم و برای ما بیشتر هزینس تا درآمد و تنها راه کسب درامد شاید همین کنسرت ها باشه و اینکه من یه مقدار احساس میکنم در مورد کسب درامد از موسیقی در این مقاله خیلی ایده آل گرایانه وخوش بینانه نگاه شده اگر یه مقدار در مورد این مساله توضیح بدید خوشحال میشم

  1. درود و سپاس از همراهی! مطمعنا بستگی به خواننده داره! عوامل زیادی در موفقیت دخیل هستن! تو این مقاله به جنبه های مختلف کسب درامد از کافه خوانی تا آلبوم . کنسرت اشاره شده! البته که ماکت ایران با مارکت جهانی متفاوته!

   1. موهی گفت:

    ممنون از پاسختون منم همین احساس رو داشتم که شاید این مقاله بیشتر با استانداردهای جهانی هماهنگی داشته باشه تا کشورخودمون و کاش یک مقاله همین طوری هم نوشته بشه درمورد واقعیت های درآمد از طریق خواندگی درایران و اینکه چرا گفته میشه موسیقی مارکتی شده به هر حال ممنونم

 2. موهی گفت:

  ممنون از پاسختون منم همین احساس رو داشتم که شاید این مقاله بیشتر با استانداردهای جهانی هماهنگی داشته باشه تا کشورخودمون و کاش یک مقاله همین طوری هم نوشته بشه درمورد واقعیت های درآمد از طریق خواندگی درایران و اینکه چرا گفته میشه موسیقی مارکتی شده به هر حال ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *