لوپ و سپمل چیست ؟ افزایش سرعت در ساخت ریمیکس

لوپ چیست ؟ استفاده از لوپ در موسیقی و آهنگسازی

لوپ چیست ؟ آیا استفاده از لوپ و سمپل در آهنگسازی اشتباه است یا مفید ؟ در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی لوپ در موسیقی، مزایا و معایب لوپ Loop را مورد بررسی قرار دهیم !

 

در ادامه به تشریح عناوین زیر خواهیم پرداخت!

  • لوپ چیست ؟
  • استفاده از لوپ در موسیقی و آهنگسازی چگونه است ؟
  • مزایای استفاده از لوپ !
  • معایب استفاده از لوپ !
  • تهیه و دانلود لوپ سمپل به چه شکل است ؟

لوپ loop چیست ؟

لوپ loop در لغت به معنای حلقه می باشد ! در موسیقی هم به معنای یک حلقه ی تکرار شونده بر پایه ی زمان ” ضرب “ می باشد ! در واقع امروزه استفاده از لوپ در موسیقی و آهنگسازی به امری بدیهی و معمول تبدیل شده ! اما نحوه ی استفاده از این قابلیت در کجا و به چه شکل اهمیت بسیاری دارد !

نحوه استفاده از لوپ در موسیقی و آهنگسازی

استفاده از لوپ در موسیقی و آهنگسازی به روش های مختلفی امکان پذیر می باشد ! در مرحله اول ابتدا باید نیاز خود را درباره استفاده از لوپ مشخص نمایید ! سپس اقدام به تهیه و دانلود لوپ نمایید ! برای شناخت نیاز خود از لوپ بهتر است به انواع لوپ سمپل اشاره کنیم !

امروزه شرکت های متعددی به تهیه و تولید انواع لوپ و سمپل مشغول هستند ! لوپ و سمپل انواع مختلفی دارد !

  • لوپ ریتم
  • لوپ ملودی
  • لوپ افکت

 

لوپ ریتم شامل انواع ریتم های آکوستیک و الکترونیک می شود ! ریتم های آکوستیک ساز های کوبه ای که در تنظیم های ریتمیک بسیار پر کاربرد می باشند ! لوپ های ریتم الکترونیک هم شامل انواع ریتم در سبک های House – Tribal – Trance و غیره… می باشند !

 

لوپ ملودی هم در دو قسمت آکوستیک و الکترونیک دسته بندی می شود ! می تواند ملودی ساز هایی مثل کلارینت یا ساکسوفون باشد ! یا ملودی سینت سایزر های الکترونیک که با VST های الکترونیک از قبل در گام و تمپو مشخص، ساخته و تهیه شده اند! البته تغییر گام Pitch کردن یا هماهنگ کردن تمپو لوپ و پروژه به راحتی در نرم افزار های میزبانی چون اف ال استودیو امکان پذیر می باشد !

 

لوپ افکت هم شامل انواع افکت ها نظیر Downlifter پایین کشنده – Uplifter  بالا کِشنده – Impact ضربه و SFX سایر افکت های دیگر می باشد ! این افکت ها روح و پویایی Dynamic خاصی به تنظیم شما می بخشد !

 

مزایای استفاده از لوپ Loop

استفاده از لوپ در موسیقی دارای مزیت های فراوانی است ! از جمله تسریع در انجام فرایند تنظیم ! در مواقعی که تنظیم یا ریمیکس یک DJ باید در مدت زمان کوتاهی ساخته شود ! همچنین برای ساخت فنداسیون و زیر بنای یک کار یا پیاده سازی سریع یک ایده می تواند مورد استفاده قرار گیرد!

استفاده از لوپ هم مانند تمام کارهای دیگر در خلال تنظیم و ساخت یک اثر نیازمند خلاقیت و نو آوری است ! بسیاری از آهنگسازان حرفه ای و دی جی های مطرح دنیا نظیر Martin Garrix  از انواع لوپ و سمپل در ساخت کارهای خود کمک می گیرند ! منتها با تغییر در گام و تمپو !

 

معایب استفاده از لوپ Loop

این که یک تنظیم کننده یا دی جی بداند در چه نقطه ای و در کجای تنظیم از کدام لوپ و سمپل به چه شکلی استفاده کند ، یا اینکه میزان استفاده به چه اندازه باشد ربط مستقیمی به هوش موسیقایی آن شخص دارد! مسلما استفاده نا بجا یا بیش از اندازه از لوپ و سمپل می تواند مشکل ساز باشد !

همچنین استفاده بیش از اندازه و حد معمول از لوپ و سمپل ، مخصوصا لوپ های ملودی محور باعث تنبلی در ساخت ملودی و تضعیف در ایجاد خلاقیت در آهنگسازی خواهد شد ! به خاطر داشته باشید لوپ یا سمپل نباید بیشتر از 20% تنظیم شما را به خود اختصاص دهد !

لوپ چیست

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *