خوانندگی در استودیو ؟ نکات مهم برای ضبط در استودیو !

خوانندگی در استودیو چگونه است ؟ نکات مهم برای ضبط در استودیو !

خوانندگی در استودیو چگونه است ؟ نکات مهم برای ضبط در استودیو چیست ؟ چگونه ضبط بهتری در استدیو داشته باشیم ؟ عوامل مهمی در تحقق یک ضبط خوب در استودیو دخیل می باشند ! این عوامل می تواند در کیفیت نهایی برداشت تأثیر گذار باشد ! در این مقاله نکات مهم برای ضبط در استودیو را مورد بررسی قرار می دهیم !

 

خوانندگی در استودیو با اجرای زنده تفاوت های بسیاری دارد ! اگر برای ضبط صدا به استودیوی ضبط صدا رفته باشید متوجه خواهید شد که خوانندگی کمی سخت تر از زمانی است که خارج از اتاق ضبط می خوانید ! دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد ! با رعایت نکات مهم و کاربردی در ضبط می توان عواملی را که تأثیر منفی بر فرایند ضبط صدا می گذارند را کاهش دهیم !

برای بررسی نکات مهم برای ضبط در استودیو

خوانندگی در استودیو

 زمان ضبط

زمانی که برای ضبط در استودیو مشخص می کنید بهتر است بین ظهر تا غروب باشد ! در این ساعت ها صدا و خواننده بهترین بازدهی را خواهد داشت ! ساعات اولیه صبح برای یک ضبط خوب و بی نقص نمی تواند مناسب باشد ! زیرا در این ساعات ماهیچه های حنجره و تار های صوتی گرفته و بسته می باشند !

اگر برای ساعت 3 یا 4 وقت رزرو کرده اید بهتر است ناهار سبک و کم چرب میل کنید ! پر بودن شکم باعث کم شدن فضای مورد نیاز برای ذخیره ی نفس در شکم و کم شدن بازدهی پرده ی دیافراگم خواهد شد !

همچنین غذاهای روغنی و پر چرب ، یا خوراکی های ترش یا خیلی شیرین باعث گرفتگی صدا خواهد شد ! خوردن یک عدد سیب قبل از خوانندگی تأثیر بسزایی در صاف شدن صدا دارد ! همچنین نوشیدن قهوه یا نسکافه و استعمال دخانیات مانند سیگار یا قلیان می تواند روی صدا و خوانندگی تأثیر منفی داشته باشد !

 

نوشیدن آب

مهم ترین چیزی که باید برای انجام یک ضبط خوب در استودیو به خاطر داشته باشید نوشیدن آب است ! البته با دمای اتاق ، نه خیلی سرد نه خیلی گرم ! در هنگام رفتن به استودیوی ضبط ، یک بطری آب معدنی ولرم همراه خود داشته باشید !

خشک بودن ماهیچه های حنجره و تار های صوتی می تواند باعث آسیب رسیدن به صدا شود !

 

تمرین قبل از ضبط

سعی قبل از اینکه برای ضبط به استودیو بروید ، تمرین قابل قبولی داشته باشید !  حفظ کردن متن شعر یا ترانه می تواند باعث افزایش کنترل و تسلط در خوانندگی و در نتیجه ضبط بهتری شود ! زمانی که از روی نوشته می خوانید بخشی از ذهن توسط چشم و حس بینایی درگیر خواندن نوشته می شود !

با حفظ بودن شعر و بستن چشم ها ، علاوه بر افزایش احساس در صدا ، کنترل و تمرکز بهتری روی کوک خواندن ، تحریر ها و ضرب خواهید داشت ! اما محض احتیاط متن شعر را تایپ شده همراه خود داشته باشید !

ضبط در استودیو

خواب خوب و عدم خستگی

یکی دیگر از نکات مهم برای ضبط خوب در استودیو خواب خوب است ! کم خوابی و خستگی هم تأثیر منفی روی صدا و خوانندگی می گذارد ! بهتر است شب قبل از ضبط به خوبی استراحت کرده باشید ! سر حال بودن و انرژی خوب نقش مهمی در کیفیت اجرا ایفا می کند ! ساعات شب و نیمه شب به هیچ عنوان برای ضبط مناسب و ایده آل نمی باشد !

 

آرامش در هنگام ضبط

یکی از اشتباهاتی که معمولا افراد مبتدی که نمی دانند خوانندگی در استودیو چگونه است ، مرتکب می شوند این است که به صورت گروهی با دوستان خود به استدیو می روند ! حضور افراد غیر مرتبط با پروژه و کار باعث شلوغ شدن استدیو و کم شدن تمرکز خواننده و صدابردار می شود! برای ضبط خوب در استودیو هر چه تعداد افراد غیرمرتبط با پروژه کمتر باشد بهتر است !

 

نظارت بر ضبط

فرقی نمی کند تازه کار هستید یا حرفه ای ! حضور یک شخص کار بلد و صاحب نظر و یک گوش متفاوت و ریز بین می تواند اشکالات ضبط را شناسایی و برای اصلاح نواقص پیشنهاداتی مفید ارائه کند ! معمولا در استودیو ها شخص صدا بردار عمل نظارت بر ضبط را هم انجام می دهد !

حضور یک ناظر ضبط که از موسیقی سر رشته کافی داشته باشد می تواند باعث بهینه تر شدن روند ضبط و  متمرکز شدن صدا بردار روی وظایف خود در اتاق فرمان شود ! به خاطر داشته باشید صدابردار یا مهندس صدا با تمام مهارت های خود نمی تواند یک تلفظ و بیان اشتباه را اصطلاح کند !

این گوش ناظر ضبط است که اشکالات ریز در بیان و تلفظ شعر را تشخیص می دهد ! همچنین تشخیص بیان احساس در تلفظ یک کلمه به عهده ی ناظر ضبط می باشد ! در نهایت یک لاین به عنوان بهترین لاین به مهندس صدا برای میکس و مسترینگ داده می شود که باید فاقد هرگونه اشکال باشد ! مخصوصا در حس ، بیان و تلفظ کلمات !

 

نحوه ی ضبط

نحوه ضبط صدا و خوانندگی در استودیو چگونه است ؟ ضبط صدای خواننده در استودیو به دو روش انجام می شود !

  • یه تِک ( یک ضرب از ابتدا تا پایان)
  • تکه تکه (بیت به بیت یا مصراع به مصراع)

البته مواردی هم به صورت کلمه به کلمه مشاهده شده ! در کل تکه تکه شدن کار باعث از بین رفتن حس و صداقت اجرا می شود! حرفه ای بودن صدا بردار و ناظر ضبط  می تواند تا حدودی یکپارچه بودن کار را پوشش دهد !

معمولا خواننده های حرفه ای یا نیمه حرفه ای برای برداشت ضبط خوب در استودیو به صورت یک تکه از ابتدا تا انتهای آهنگ را در چند لاین ضبط می کنند و بهترین لاین انتخاب می شود ! نهایتا اگر جایی دچار اشکال باشد با گزینه های لاین های دیگر می تواند تعویض شود ! البته رعایت ظرافت صدابردار یا مهندس صدا در این تعویض ها نقش بسیار مهمی دارد!

ضبط خوب در استودیو

تمرکز فکری و حال روحی خوب

یکی دیگر از نکات مهم برای ضبط در استودیو داشتن حال روحی و روانی مساعد است ! اگر به هر طریقی فکر و ذهنتان مشغول به چیزی باشد نمی توانید انتظار یک برداشت و ضبط خوب در استودیو را داشته باشید !

بهتر است روز و ساعتی را برای ضبط انتخاب کنید که از لحاظ روحی و روانی در حالت خوبی باشید !

 

 در پایان 

دوستانی که تا به حال تجربه ضبط نداشته و نمی دانند که خوانندگی در استودیو چگونه است، با چند بار تجربه ضبط و تمرین در فضای استودیو ، تمامی استرس های اولیه از بین خواهد رفت ! به خاطر داشته باشید که رمز موفقیت در هر کاری تکرار و تمرین است !

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *