اولویت بندی در خرید تجهیزات استودیو موسیقی

اولویت در تجهیزات استودیو موسیقی

شاید داشتن یک استودیوی مجهز بزرگترین آرزوی جوانان موزیسین امروزی می باشد ! رعایت اولویت در تجهیزات استودیو موسیقی امری بسیار مهم و ضروری است ! تقسیم هزینه ها از نرم افزار میزبان تا برق کشی استودیو ! این کار باعث بهینه سازی بودجه ی شما می شود !همچنین با هر اندازه بودجه ای که دارید بهترین انتخاب را انجام خواهید داد !

معمولا افرادی که با مقدار مشخصی بودجه اولیه اقدام به راه اندازی استودیو موسیقی می کنند، با سوالاتی از این دست روبرو خواهند شد !

  •  چه مقدار هزینه برای راه اندازی یک استودیو ی خوب لازم است !
  • به چه تجهیزاتی برای ساخت استودیو نیاز داریم !
  •   اولویت خرید در تجهیزات استودیو موسیقی چیست ؟

 

در این مقاله قصد داریم تجهیزات استودیو موسیقی را از لحاظ اولیت و اهمیت ، به ترتیب 10 اولویت مهم را از کمترین به بیشترین ، مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم !

10 – نرم افزار میزبان DAW

DAW مخفف عبارت Digital Audio Workstation (ایستگاه کاری صوتی دیجیتال ) می باشد ! DAW یا نرم افزار میزبان آخرین نگرانی شما در تجهیزات استودیو موسیقی خواهد بود ! چرا که در ایران به راحتی می توانید به نسخه ی کرک شده اکثر نرم افزار های میزبان دسترسی داشته باشید !

نرم افزار های میزبانی همچون کیوبیس Cubase  یا اف ال استودیو Fl Studio ، بدون پرداخت هزینه، به راحتی از طریق اینترنت قابل دسترسی می باشد ! البته با خرید نسخه اورجینال یک نرم افزار میزبان ، دیگر با محدودیت های نسخه های کرک شده مواجه نخواهید بود !

همچنین امکان هنگ کردن و فریز شدن در نسخه های اورجینال به حداقل ممکن خواهد رسید ! زیرا نسخه ی اورجینال دارای قابلیت آپدیت و بروزرسانی می باشد ! در هر آپدیت بسیاری از مشکلات رفع می گردد ! علیرغم تمام این مسائل ، استفاده از نسخه ی کرک شده یک نرم افزار میزبان مشکل چندانی ایجاد نخواهد کرد !

نرم افزار میزبان

 

9 – کنترلر نرم افزار میزبان MIDI Controller  

میدی کنترلر چیست ؟ استفاده از کنترلر ها باعث افزایش سرعت و عملکرد شما در استودیو موسیقی خواهد شد !  مخصوصا حین انجام فرایند میکس ! برای اعمال اتومیشن ها با حس و دقت بالا می توانید از کنترلر مخصوص نرم افزار میزبان خود استفاده کنید !

اما نبودن کنترلر هم باعث ایجاد اختلال در فعالیت های شما نخواهد شد ! شما به راحتی با استفاده از ماوس Mouse می توانید تغییرات مورد نیاز خود را اعمال کنید !

اولویت در تجهیزات استودیو موسیقی

 

8 – وی اس تی پلاگین ها

وی اس تی پلاگین چیست ؟ اکثر نرم افزار های میزبان مانند اف ال استودیو یا کیوبیس وی اس تی هایی به صورت پیش فرض دارند ! از این VST ها می توان برای تنظیم و میکس مسترینگ یک آهنگ استفاده کرد !

معمولا افرادی که به تازگی با دنیای تنظیم و میکس و مسترینگ آشنا می شوند، گمان می کنند که هر چه تعداد وی اس تی یا پلاگین های  بیشتری داشته باشند مجهز تر خواهند بود و در نتیجه کیفیت خروجی کارشان بالاتر خواهد رفت !

در واقع این تصور غلط و اشتباه است ! به جای اینکه تمام پلاگین ها را در آرشیو خود داشته باشید ، بدون اینکه کار با آنها را بدانید ، بهتر است یک یا دو پلاگین را به طور کامل و حرفه ای بیاموزید ! کار کردن با بخش های مختلف آن را به صورت کامل بلد باشید و در راستای نیاز خود از آن استفاده کنید !

استفاده از پلاگین های میکس و مسترینگ پیچیده بدون شناخت دقیق از عملکرد آنها باعث خرابی کار و خروجی نا مطلوب خواهد شد ! بیشتر از 60 درصد نیاز های خود را می توانید با پلاگین های موجود در نرم افزار میزبان DAW خود بر طرف کنید !  از معروف ترین پلاگین های میکس و مسترینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • Waves Complete 
  • Fab Filter
  • Izotop Ozone 

پلاگین های میکس و مسترینگ

7 – کارت صدا Sound Card

کارت صدا Sound Card در واقع قلب استودیوی شماست ! در استودیو های که عمل ضبط صدا صورت می گیرد کیفیت کارت صدا و نوع پردازنده آن تاثیر بسزایی در ضبط دارد ! در واقع کارت صدا های گران قیمت تر پردازنده های قوی تر و حرفه ای تری نسبت به مدل های ارزان تر دارند !

اما زمانی که ضبط انجام نمی شود تاثیر کارت صدا کم رنگ تر خواهد شد ! در هنگام میکس در واقع کارت صدا Sound Card عملیات پردازش را انجام نمی دهد ! بلکه وظیفه ی پردازش به عهده CPU کامپیوتر شماست ! البته کارت صداهای قوی تر پخش خروجی بهتری دارند ! تعداد ورودی و خروجی کارت صدا Sound Card هم می تواند در نوع فعالیت و شیوه ی ضبط شما تأثیر گذار باشد !

 کارت صدا Sound Card

 

6 – پری امپ میکروفن 

استفاده از پردازنده خوب و پری امپ میکروفن نقش بسزایی در کیفیت نهایی ضبط دارد ! یک پری امپ میکروفن باعث کاهش نویز Noise به حداقل ممکن می شود ! همچنین پری امپ میکروفن گرما و حرارت خاصی به صدای ضبط شده می دهد! به طوری که بیشترین شباهت را به منبع صوتی خواهد داشت !

استفاده از پری امپ های استریو برای ضبط استریو، باعث حجیم شدن صدای ضبط شده خواهد شد ! اگر از پری امپ میکروفن Mono برای ضبط استریو می خواهید استفاده کنید ، بهتر است از دو پری امپ Mono یکسان استفاده کنید ! تا هر دو لاین ضبط شده طنین و رنگ صوتی متفاوتی نداشته باشند !

پری امپ میکروفن

 

5 – میکروفن

میکروفن های مختلفی برای جنس صدا های مختلف وجود دارند ! به عنوان مثال برای ضبط ساز های زهی مانند ویولن یا سه تار از میکروفن های مخصوصی استفاده می شود ! این میکروفن ها از لحاظ شکل ظاهری و سایز دیافراگم با میکروفن های ضبط صدای انسان متفاوت می باشند !

داشتن یک میکرفون با کیفیت بالا می تواند تاثیر زیادی در کیفیت خروجی میکس داشته باشد !

تجهیزات استودیو موسیقی

 

4 – برق کشی استودیو

یکی از مهم ترین قسمت های استدیو برق کشی استودیو است ! در واقع برق منبع تغذیه تمام تجهیزات و سخت افزار های شماست ! بهتر است که تمام تجهیزات از یک پریز توسط یک محافظ چند راهی گرفته شود ! همچنین اگر قرار است از یک چند راهی چند سه راهی دیگر بگیریم، بهتر است این کار را به روش ستاره ای انجام دهید !

روش ستاره ای به این گونه است که Power Strip یا چند راهی اصلی را به پریز برق مورد نظر متصل می کنید ! سپس چند راهی های دیگر را به خانه های چند راهی اصلی متصل می کنید ! به خاطر داشته باشید به هیچ عنوان از چند پریز مختلف برای تغدیه سیستم صوتی خود استفاده نکنید !

تجهیزات استودیو موسیقی

 

3 – کامپیوتر Computer

یکی از اصلی ترین و مهم ترین اولویت در تجهیزات استودیو موسیقی کامپیوتر است ! در واقع در دنیای دیجیتال تمامی پردازش ها در کامپیوتر صورت می گیرد !  از این رو مقدار CPU یا RAM نقش زیادی در سرعت و امنیت فعالیت های شما دارد !

کامپیوتر های مک MAC از بهترین ها هستند و به نسبت قیمت بالایی که دارند ، کمترین میزان هنگ یا فریز را دارند ! در واقع به ندرت این اتفاق و اشکالات رخ می دهد ! اما سیستم های PC هم اگر به طور صحیح و اصولی بسته شوند می توانند به خوبی جواب گوی نیاز شما باشند !

هزینه کردن در این بخش منطقی به نظر می رسد !

تجهیزات استودیو موسیقی

 

2 – اسپیکر مانیتورینگ

اسپیکر مانیتورینگ دارای اهمیت زیاد و اولویت در تجهیزات استودیو موسیقی است !  داشتن یک اسپیکر مانیتورینگ خوب تاثیر بسزایی در کیفیت خروجی کار شما خواهد داشت ! در واقع مانیتورینگ خوب صدا را بدون کوچکترین رنگ آمیزی و اغراق نمایش می دهد !

شنیدن صدا به گونه ای که هست این امکان را به شما می دهد تا آن را در مناسب ترین حالت قرار دهید تا در تمامی سیستم های صوتی موجود به خوبی شنیده شود !

 

1 – آکوستیک فضا

آکوستیک مهم ترین اولویت در تجهیزات استودیو موسیقی است ! تخصصی ترین فعالیت و اصلی ترین بخش ساخت یک استودیوی موسیقی آکوستیک فضای استودیو است ! در این مرحله که اولویت اول محسوب می شود آکوستیک اتاق ضبط صدا  و اتاق کنترل Control room از اهمیت ویژه ای برخوردار است !

اگر بهترین و گران ترین مانیتورینگ استودیو را در اتاقی با آکوستیک بد قرار دهید، صدایی که خواهید شنید دقیق و صادقانه نخواهد بود ! همچنین بهترین میکروفن و پری امپ میکروفن را در اتاقی بد آکوستیک قرار دهید ، نتیجه ضبط بسیار بد و کثیف خواهد بود !

آکوستیک با ایزولیشن و ایزوله سازی تفاوت دارد ! در واقع ایزوله سازی به معنای انجام کارهایی جهت عدم ورود و خروج صدا از استودیو است ! اما آکوستیک به رفتار فرکانس های صدا درون اتاق توجه می کند ! اکوستیک درست و اصولی نیازمند شناخت دقیق یک متخصص می باشد !

هزینه کردن در بخش های دیگر بدون در نظر داشتن این قسمت اشتباه بزرگی است که معمولا افراد مبتدی آن را انجام می دهند ! اولین اولویت در تجهیزات استودیو موسیقی آکوستیک اتاق می باشد و حرفه ای ها نباید از آن غافل شوند !

 

نتیجه گیری

در این مقاله 10  اولویت در تجهیزات استودیو موسیقی را مورد بررسی قرار دادیم !

امیدواریم که با آنالیز و تحلیل درست بهترین تجهیزات را متناسب با بودجه ی خود خریداری کنید !

 

سپاس که با همیار اف ال همراه بودید !

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *