Daw چیست ؟ انواع نرم افزار میزبان !

DAW چیست ؟ تحلیل و بررسی انواع نرم افزار میزبان

Daw چیست ؟ در این مقاله قصد داریم انواع DAW را معرفی و کاربرد DAW های نرم افزاری و نرم افزار های میزبان را مورد بررسی قرار دهیم ! همچنین به معرفی بهترین نرم افزار میزبان خواهیم پرداخت ! اگر اهل هنر و موسیقی باشید حتما نام حداقل یکی از این نرم افزار های میزبان را شنیده اید ! مانند اف ال استودیو یا کیوبیس !

تولید آثار موسیقایی در دنیای موسیقی امروز به ویژه موسیقی الکترونیک ، وابسته به این گونه نرم افزار های میزبان می باشد ! علیرغم تنوع شرکت های تولید کننده و محصولاتشان در این زمینه ، بعضی از این نرم افزار های میزبان دارای محبوبیت بالاتر و کاربران بیشتری نسبت به سایرین هستند ! بعضی ها هم از لحاظ امکانات و کارایی دارای برتری می باشند !

در هر صورت طرز کار کلی آنها به یک شکل می باشد ! البته با تغییرات جزئی !

برای تحلیل و بررسی برترین نرم افزار های میزبان و همچنین معرفی بهترین نرم افزار میزبان سال 2017 ، با همیار اف ال همراه باشید !

 

Daw چیست ؟

DAW چیست ؟ اختصار DAW در واقع مخفف عبارت Digital Audio Workstation (ایستگاه کار صوتی دیجیتال) می باشد ! به سیستم های الکترونیکی گفته می شود که تمام مراحل تولید موسیقی از ضبط یا ویرایش کردن صدا ، ضبط و ویرایش فایل های میدی ، ساخت و تنظیم آهنگ و میکس و مسترینگ بر روی آن انجام می گیرد !

 

DAW ها به دو دسته تقسیم می گردند !

 

انواع DAW

Integrated DAW : تمام مراحل انجام کار روی سخت افزار هایی مانند کنسول های میکس ، Audio Convertor ، Control Surface انجام می گیرد !

Software DAW :کلیه مراحل برای تولید یک آهنگ به صورت نرم افزاری ، بر روی یک نرم افزار میزبان انجام می شود !

 

این گونه از نرم افزار ها به شکلی طراحی شده اند که تمام مراحل تولید ، تنظیم و میکس و مسترینگ یه آهنگ به راحتی درون آنها امکان پذیر می باشد !

مطرح ترین نرم افزار های میزبان  :

نرم افزار های میزبان زیر را به ترتیب می توان به عنوان مطرح ترین ها در سال 2017 نام برد :

 • Logic Pro X
 • Pro Tools
 • Studio One
 • Ableton Live
 • Cubase Pro
 • Cakewalk Sonar
 • Propellerhead Reason
 • FL Studio
 • Cockos Reaper
 • Bitwig Studio
 • MOTU Digital Performer
 • Mixcraft Pro Studio

 

تمامی نرم افزار های نام برده شده قابلیت پشتیبانی از انواع VST (ساز های مجازی) و Plugin های تنظیم و میکس موسیقی را دارا می باشند !

 

کاربرد DAW های نرم افزاری

حال که می دانیم DAW چیست ، به معرفی نحوه ی کار کردن با این نرم افزار های میزبان می پردازیم !

 

طرز کار اکثر آنها در عمل به یک شکل می باشد ! به این صورت که دارای یک محیط Time Line خط زمانی یا پلی لیست می باشند که لاین های صداها و ساز ها به ترتیب بر مبنای زمان و ضرب نوشته ، خوانده و اجرا می شوند !

 

همچنین محیطی تحت عنوان Instrument یا Chanel Rack  در این نرم افزار ها برای انتخاب نوع ساز VST یا صدای لوپ و سمپل می باشد !به طور کلی هر لاین یا ساز به صورت جداگانه قابلیت اتصال به میکسر را دارد ! وظیفه میکسر پردازش صدا ها و فرکانس های موجود در تنظیم می باشد !

 

همچنین قابلیت هایی مانند اتومیشن کردن در این نرم افزار های میزبان مشترک می باشد ! تفاوت عمده ی این نرم افزار ها در نحوه نوشتن و ویرایش MIDI و فایل های صوتی می باشد ! به این ترتیب که یک نتیجه یکسان با چند روش متفاوت امکان پذیر است !
به عنوان مثال نتیجه ی ساید چین کردن در اف ال استودیو و کیوبیس یکسان بوده ! اما در هر کدام از این نرم افزار ها به روشی متفاوت این کار صورت می گیرد ! حتی در یک نرم افزار هم به چند روش می توان یک فرایند را انجام داد !

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *