MIDI میدی کنترلر چیست ؟ انواع کنترلر نرم افزار !

میدی کنترلر چیست ؟ تحلیل و بررسی انواع کنترلر نرم افزار

میدی کنترلر چیست ؟ Controller کنترلر چیست ؟ لانچ پد چیست ؟ امروزه انواع کنترلر نرم افزار در بازار موجود است و کاربران زیادی اقدام به خرید این محصولات می کنند ! سخت افزار هایی که وظیفه ی کنترل و مدیریت نرم افزار را به عهده دارند ! در این مقاله قصد داریم انواع کنترلر نرم افزار را معرفی و کاربرد آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم !

در ادامه توضیح خواهیم داد که لانچ پد چیست ؟ همچنین به معرفی انواع کنترلر Controller و کاربرد آنها خواهیم پرداخت !

MIDI میدی کنترلر چیست ؟ 

MIDI میدی کنترلر چیست ؟ Controller کنترلر چیست ؟ معمولا شرکت ها و کمپانی های تولید کننده محصولات نرم افزاری برای تنظیم ، تولید و ویرایش موسیقی ، محصولات سخت افزاری مخصوصی برای کنترل و تسلط بیشتر در انجام عملیات  نیز ارائه می دهند ! به این محصولات سخت افزاری Controller کنترلر می گویند !

کنترلر ها انواع مختلفی دارند و بسته به نوع نرم افزار شکل و کارایی متفاوتی دارند ! به طور کلی انواع کنترلر نرم افزار عبارتند از :

  • DAW Controller
  • Mixer Controller
  • MIDI Keyboard Controller
  • DJ Controller
  • Lunch Pad Controller

تمامی کنترلر های فوق توسط فناوری MIDI رابط بین کاربر و نرم افزار هستند !

DAW Controller

این کنترلر وظیفه ی کنترل و هدایت نرم افزار میزبان DAW را به عهده دارد ! با کمک این کنترلر می توانید فرایندهایی نظیر ضبط و ویرایش صدا را به راحتی انجام دهید ! همچنین برای ساخت و ایجاد اتومیشنمی توانید از این کنترلر کمک بگیرید ! در واقع تمام امکانات نرم افزار قابل کنترل می باشد !

Mixer Controller

وظیفه هدایت و کنترل میکسر در نرم افزار را به عهده دارد ! در محصولات حرفه ای کمپانی های مطرح و معتبر نظیر PreSonus کنترلر میکسر و DAW در قالب یک محصول بی نظیر تحت عنوان Digital Mixer Studio Live طراحی و تولید گردیده است !

همچنین عملیات میکس و مسترینگ دیجیتال توسط یک کنترلر بسیار لذت بخش تر خواهد بود ! البته بدون کنترلر هم این کار امکان پذیر است و خللی در کار ایجاد نخواهد شد !

انواع کنترلر نرم افزار

MIDI Keyboard Controller

به کیبورد هایی گفته می شود که درون حافظه خود هیچ گونه صدا ( سینث سایزر ، ریتم ) ندارند ! این کیبورد های MIDI زمانی کاربرد خواهند داشت که از طریق پورت USB به کامپیوتر و نرم افزار میزبان متصل شوند ! بعد از اتصال می توانید صدای مورد نظر خود را از درون نرم افزار میزبان DAW انتخاب کنید و سپس شروع به نواختن کنید !

معمولا اکثر میدی کیبورد ها از قابلیت Velocity یا تاچ و  Pitch Bend و پیچ کردن پشتیبانی می کنند ! معمولا دارای تعدادی پد برای ساخت ریتم نیز هستند !

 

میدی کنترلر چیست

DJ Controller

کنترلر دی جی چیست ؟ سخت افزار هایی هستند که بدون اتصال به لپ تاپ و نرم افزار های میکس مانند Virtual DJ قادر به پخش و ویرایش نیستند ! این کنترلر ها نیز وظیفه ی هدایت و کنترل نرم افزار را به ععده دارند ! مسلما اجرا با یک کنترلر خوب به مراتب راحت تر از اجرا با ماوس و کیبورد لپ تاپ است !

در حال حاظر اکثر افراد در اجرای دی جی برای عروسی و میهمانی ها از کنترولر و لپ تاپ استفاده می کنند ! یکی از دلایل آن سهولت در میکس و انتخاب آهنگ از هارد دیسک می باشد !

PAD & Lunch Pad Controller

پد چیست ؟ پد کنترلر ها معمولا برای ساخت ، اجرا و ضبط انواع ریتم استفاده می شود ! لانچ پد چیست ؟ لانچ پد ها معمولا دارای 64 پد کوچک می باشند !   با اتصال به نرم افزار هایی نظیر Ableton Live یا Fl Studio توسط این کنترلر ها می توانید یک آهنگ را به قطعات و میزان های کوچک تبدیل کرده و آن را به گونه ای دیگر اجرا کنید !

با قرار دادن هر ضرب یا میزان در هر کدام از پد ها ، و ساختن صفحات مختلف به همراه ساخت افکت های نوری در پد ها می توانید چشم ها را به خود خیره کنید ! البته رضایت گوش ها و خلاقیت در میکس بسیار مهم تر است !

لانچ پد چیست

میدی کنترلر چیست

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *