مراحل نوشتن آهنگ پاپ ! (قسمت اول)

چگونه آهنگ ساز شویم ! مراحل نوشتن آهنگ پاپ ! (قسمت اول)

چگونه آهنگ ساز شویم ؟ شاید بار ها این سوال از ذهنتان عبور کرده باشد ! در این مقاله قصد داریم با شناخت دقیق ساختار یک آهنگ از آهنگ های پاپ امروزی و تکنیکِ ایجاد پوشه ی آهنگ برتر سال  به آموزش نوشتن آهنگ پاپ بپردازیم !

آیا علاقه مند به نوشتن آهنگ پاپ هستید ؟ در این مقاله به نکات بسیار ارزشمند و کاربردی برای علاقه مندان به نوازندگی و خوانندگی اشاره شده است ! همچنین درباره چگونگی ایجاد و نوشتن آهنگ پاپ با شما کاربران گرامی وبسایت بیستان همراه خواهیم بود !

حال به پاسخ این پرسش که چگونه آهنگ ساز شویم خواهیم پرداخت !

 با همیار اف ال همراه باشید ! 

1 – آهنگ های امروزی گوش کنید !

آیا بارها از خود پرسیده اید که چگونه آهنگ ساز شویم ؟ اگر قصد دارید به یک آهنگ ساز خوب و حرفه ای در مارکت پاپ تبدیل شوید ، ابتدا باید شنونده ی خوبی باشید ! به زبان ساده تر باید گوش خود را با بهترین های ساخته شده در سبک مورد نظر پر کنید ! برای این منظور می توانید به 100 آهنگ برتر سال گوش کنید !

پیدا کردن 100 آهنگ برتر سال شاید در مارکت موسیقی پاپ ایران کمی مشکل به نظر برسد ! یا شاید مرجع معتبری مثل سایت بیلبورد موجود نباشد ! اما اگر دنبال کننده سبک خاصی باشید مطمئنا بهترین های آن سبک را به هر نحوی خواهید شنید !

خودتان هم می توانید یک پلی لیست تحت عنوان آهنگ برتر سال داشته باشید ! فقط کافیست یک پوشه در کامپیوتر خود ایجاد کنید و آهنگ های منتخب خود را در آن قرار دهید ! البته ساختن یک کانال شخصی در تلگرام روش بهتری است ! به این دلیل که خیالتان از پریدن ویندوز یا پاک شدن هارد راحت می شود ! علاوه بر آن همیشه در دسترس خواهد بود !

موضوعی که نباید از آن غافل بود ، جدید و امروزی بودن آهنگ هاست ! مسلما تمام آهنگ هایی که در این پوشه یا کانال آهنگ برتر سال قرار خواهند گرفت ، در سال جاری انتشار یافته اند ! برای تبدیل شدن به یک آهنگ ساز خوب باید همگام با سلیقه و جریان موسیقی روز حرکت کرد !

نوشتن آهنگ پاپ

 

آنالیز دقیق اجزای یک آهنگ

بعد از گوش دادن متوالی به آهنگ های پوشه ” آهنگ برتر سال ” باید مواردی را مورد آنالیز و بررسی قرار دهید ! مواردی نظیر :

  • شعر ، ترانه ، متن یا کلام
  • گام آهنگ و چیدمان آکورد ها ( می توانید آکورد آهنگ مورد نظر را در گوگِل جست و جو کنید )

اگر نوازنده سازهایی مثل گیتار یا کیبورد هستید با بررسی آکورد های یک آهنگ می توانید نکات قابل توجهی در آنالیز هر آهنگ بیابید ! در مجموع این نکات از شما یک آهنگ ساز خوب خواهد ساخت ! اگر در نواختن ساز ذکر شده مهارت ندارید ، بهتر است از همین امروز یادگیری یک ساز هارمونیک را شروع کنید !

در ادامه بیشتر به نحوه ی بررسی موارد فوق و پاسخ پرسش چگونه آهنگ ساز شویم خواهیم پرداخت !

 

2 – ساختار آهنگ (Song Structure)

در پاسخ به این پرسش که چگونه آهنگ ساز شویم باید بدانید که شنیدن آهنگ های پاپ امروزی ، مخصوصا پوشه آهنگ برتر سال که ایجاد کرده اید ، کمک زیادی به یادگیری ساختار آهنگ خواهد کرد ! در واقع آهنگ های پاپ امروزی بین فرایند تکرار و ایده های جدید موسیقی تعادل ایجاد می کنند !

معمولا ساختار آهنگ های پاپ امروزی از بخش های زیر تشکیل شده است !

  • Intro – مقدمه
  • Verse – وِرس یا بخش غیر تکراری
  • Chorus – ترجیع بند یا بخش تکراری
  • Bridge – بریج یا پُل

با شناخت و فهم دقیق این قسمت ها و پیدا کردن تعادل در تکرار این بخش ها در آهنگ های موجود در پوشه آهنگ برتر سال به درک عمیق و جرقه های خلاقانه در ساخت و نوشتن آهنگ پاپ دست خواهید یافت !

در ادامه این بخش ها را به صورت مفصل توضیح خواهیم داد !

مقدمه Intro

همیشه Intro مقدمه یا معرفی در بخش آغازین و شروع یک آهنگ به گوش می خورد ! در اکثر آهنگ های پاپ امروزی Intro معمولا 4 یا 8 میزان است ! این مقدار مناسب و ایده آل برای پخش های رادیویی می باشد ! مقدمه یک آهنگ می تواند باعث جلب توجه مخاطبین و شنوندگان شود ! همچنین می تواند طبق آکورد های Verse یا Chorus ساخته شود !

ورس Verse

Verse وِرس معمولا چندین بار در یک آهنگ تکرار می شود !  به این صورت که موسیقی و آکورد های آن یکسان است و فقط اشعار آن تغییر می کند ! در این قسمت است که داستان اصلی آهنگ را به شنونده خواهید گفت ! معمولا یک آهنگ پاپ شامل دو وِرس می باشد که هر ورس شعر جداگانه ای روی همان آکورد های مشخص شده برای یک وِرس دارد !

کارس Chorus

Chorus یا کارِس همیشه مهمترین بخش ساختار یک آهنگ به شمار می رود و معمولا شنوندگان این بخش را به خاطر می آورند و با آن همخوانی می کنند ! در واقع لپ کلام چه در متن چه در ملودی و صدا در این قسمت اجرا می شود ! کارِس کار باید دارای یک ملودی جذاب ، گیرا و مهیج باشد ! معمولا اوج یک آهنگ نیز همین بخش تکرار شونده یا Chorus (ترجیع بند) می باشد !

در بعضی اوقات وجود یک پیش ترجیع بند یا Pre Chorus می تواند باعث درخشش بیشتر کارِس شود ! در واقع این قسمت ذهن شنونده را برای شنیدن یک کارِس مهیج و جذاب آماده می کند !

پل Bridge

پل در آهنگ معمولا بعد از کارِس دوم اتفاق می افتد ! ایجاد پُل در ساختار یک آهنگ باعث جذابیت هر چی بیشتر یک آهنگ خواهد شد ! در این قسمت می توانید از چیدمان آکورد متفاوت نسبت به Verse و Chorus در گام آهنگ استفاده کنید !

این تفاوت می تواند در ترتیب و توالی آکورد های گام آهنگ ، یا کِشِش و دیرَند آکورد ها ایجاد شود ! همچنین در قسمت پل می توانید از یک ملودی Solo یا حتی تکنیک های داب اِستپ Dub Step در سبک های الکترونیک استفاده کنید !

مدل استاندارد ساختار یک آهنگ در آهنگ های پاپ امروزی به این شکل می باشد !

نوشتن آهنگ پاپ

3 – دست به کار شوید !

مهم ترین قسمت در رابطه با  نوشتن آهنگ پاپ این است که نوشتن آن را شروع کنید ! البته نوشتن به همین سادگی ها نیست ! ولی راه های متعددی برای نوشتن آهنگ پاپ وجود دارد ! مهم شروع کردن است ! پیشنهاد های زیر می تواند گزینه های خوبی برای شروع نوشتن آهنگ پاپ و ایجاد ساختار یک آهنگ باشد !

آکورد ها (Chords)

آکورد ها یک راه عالی برای شروع نوشتن آهنگ پاپ هستند ! شما می توانید از آکورد های آهنگ های پاپ دیگر به عنوان یک پایه برای ساخت و پیشرفت آکورد های آهنگ تان استفاده کنید  !

سعی کنید آکورد های آهنگ مورد علاقه تان را با یک ساز مثل گیتار یا کیبورد اجرا کنید و روی آکورد ها یک ملودی را زمزمه کنید !

 

قُلاب (Hook)

بسیاری از آهنگ های پاپ از Hook یا ملودی های قلاب گونه ساخته شده اند ! اگر ایده ی جالبی برای جمله های گیتار یا پیانو دارید ، می توانید آن را به عنوان یک قُلاب و موضوع اصلی آهنگ انتخاب کرده و خطوط ملودی و آکورد های خود را در اطراف آن ایده ی کلی ایجاد کنید !

خط ملودی (Melody Line)

ترانه های خوب می توانند با خطوط ملودی شروع شوند ! شما می توانید نوشتن یک آهنگ پاپ را با ساختن یک ملودی شروع کنید ! از همین ملودی می توان در وِرس یا کارِس نیز استفاده کرد !

یک ایده ی باحال همیشه ممکن است به ذهن شما خطور کند ! بنابراین بهتر است یک اپلیکیشن ضبط کننده ی صدا در گوشی هوشمند خود نصب کنید تا بتوانید ایده های خلاقانه را به راحتی تسخیر کنید ! بعد به راحتی می توانید به آن ایده بال و پر دهید و ساختار یک آهنگ را تکمیل کنید !

 

 Groove

یکی دیگر از راه های نوشتن آهنگ های پاپ امروزی استفاده از یک Groove است ! Groove در واقع یک لوپ تکرار شونده ریتمیک است ! این روش یک راه واقعا جالب برای نوشتن آهنگ به وسیله همکاری با تولید کنندگان موسیقی الکترونیک می باشد !

اگر خودتان آهنگساز خودتان هستید ، سعی کنید نوشتن یک لوپ چهارگانه یا هشت گانه کوتاه و نوشتن آکورد ها و ملودی ها را به این نکته اضافه کنید !

اگر شما یک خواننده هستید و با یک تولیدکننده موسیقی الکترونیک کار می کنید، ممکن است Groove های کوچک را برای تولید کننده موسیقی جهت نوشتن آهنگ پاپ به صورت کلی ارسال کنید !

Groove ها یک راه سرگرم کننده و ساده برای نوشتن آهنگ پاپ و سرعت بخشیدن فرایند تکمیل ساختار یک آهنگ هستند !

چگونه آهنگ ساز شویم

آیا همچنان به دنبال پاسخ این پرسش که چگونه آهنگ ساز شویم هستید؟

 در قسمت دوم چگونه آهنگ ساز شویم با ما همراه باشید !

چگونه آهنگ ساز شویم

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *