مراحل نوشتن آهنگ پاپ ! (قسمت دوم)

چگونه آهنگساز شویم ! مراحل نوشتن آهنگ پاپ ! (قسمت دوم)

در قسمت قبلی مقاله ی چگونه آهنگساز شویم 3 مرحله از مراحل نوشتن آهنگ پاپ شرح داده شد ! در این قسمت به پاسخِ پرسشِ چگونه ترانه بنویسیم و نکات کلیدی در نوشتن یک آهنگ با فرمول پیشرفت آکورد ها خواهیم پرداخت !

با همیار اف ال همراه باشید !

 

4 – فرمول پیشرفت آکورد

تمام آهنگها در اطراف آکورد ساخته می شوند !  همیشه یک آکورد به عنوان گام و تنالیته اصلی شناخته می شود و سایر آکورد ها طبق درجات فاصله از آکورد اصلی گام ساخته می شوند ! این همان فرمول پیشرفت آکورد است !

پیشرفت های استاندارد آکورد کاربرد فراوانی در آهنگ های پاپ امروزی دارند !

بگذارید با یک مثال ساده فرمول پیشرفت آکورد ها را شرح دهیم ! به عنوان مثال اگر آکورد اصلی یا همان گام آهنگ ” دو ماژور C ” باشد ، سایر آکورد ها طبق درجات فاصله ی آن ساخته می شوند !

برای نشان دادن درجات فاصله از اعداد یونانی استفاده می شود !

فرمول پیشرفت آکورد

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید ، فرمول پیشرفت آکورد ها طبق درجات فاصله یک آکورد یا گام مشخص می شود !

اگر گام آهنگ را دو ماژور انتخاب کنید درجه دوم آن ” رِ مینور Dm ” خواهد بود ! برای اینکه بتوانید درجات فاصله و فرمول پیشرفت آکورد ها را در هر گام به سادگی تشخیص دهید! کافیست مقاله فواصل در موسیقی را مطالعه بفرمایید ! البته برای تثبیت در ذهن از تکرار و تمرین زیاد نباید غافل بود !

در آهنگ های پاپ بین المللی به صورت معمول از پیشرفت های دو تایی ، سه تایی و چهارتایی استفاده می شود ! در پیشرفت های 4 تایی ( آهنگ هایی با 4 آکورد ) معمولا آکورد گام اولین آکورد خواهد بود و چرخه یا سیکل آکورد ها روی همان آکورد فرود می آید !

فرمول پیشرفت آکورد

چرخه های آکورد بالا برگرفته از مطرح ترین آهنگ های پاپ در مارکت بین المللی می باشد ! شما هم در شروع کار خود به عنوان یک Song Writer یا آهنگ نویس می توانید از چرخه آهنگ های مورد علاقه خود استفاده کنید !

فقط به خاطر داشته باشید از همان ملودی استفاده نکنید ! بکار بردن ملودی های جدید می تواند خلاقانه باشد !

و اما شروع نوشتن یک آهنگ با ملودی !

5 – ملودی 

ساخت ملودی نیز یکی دیگر از مراحل نوشتن آهنگ پاپ است ! ملودی های موسیقی پاپ باید ساده و جذاب باشد ! بهتر است هنگام نوشتن یا ساختن یک ملودی از خود بپرسید ، آیا یک کودک می تواند این را با شما بخواند !

اگر پاسخ منفی باشد ملودی شما برای یک آهنگ پاپ خیلی پبچیده خواهد بود !

محدوده ی نت های انتخابی برای یک ملودی ( فاصله موسیقایی بین پایین ترین و بالاترین نت)  بهتر است در یک اکتاو باشد ! به این دلیل است که بسیاری از خوانندگان ترجیح می دهند در یک محدوده ی صدایی خاص بمانند !

6 – ترانه

شاید بار ها از خود پرسیده باشید چگونه ترانه بنویسیم ؟ یکی دیگر از مراحل نوشتن آهنگ پاپ ترانه نویسی است !  متن یا ترانه یک آهنگ پاپ را می توان قبل ، یا بعد از ساخته شدن آهنگ ، بسته به ماهیت فضای کار نوشت ! ترانه سرا باید یک ایده ی کلی درباره موضوع اصلی آهنگ داشته باشد ! ابیات یک ترانه پیام هایی در رابطه با موضوع اصلی آهنگ به شنوده منتقل می کند !

وفادار بودن به موضوع و ماهیت آهنگ بسیار مهم است ! به زبان ساده تر اگر قصد نوشتن ترانه و آهنگی در رابطه با میوه ی پرتقال دارید ، از سیب ننویسید ! سعی کنید در نوشتن ابیات یک ترانه موضوع اصلی آهنگ را پوشش دهید و از آن خارج نشوید !

یک ضرب المثل است که می گوید قوانین برای شکسته شدن نوشته می شوند ! بار ها دیده شده بعضی از آهنگ نویسان این قوانین را نقض کرده اند و در یک آهنگ عاشقانه از عشقشان خواسته اند که برود ! یا بالعکس ، اما این تناقض نتوانست باعث شود که طرفدارانشان آن آهنگ را دوست نداشته باشند !

مهمترین عنصری که می تواند در پاسخ چگونه ترانه بنویسیم به شما کمک کند ، رویا پردازی است !

نوشتن یک آهنگ

7 – رویا پردازی

رویا پردازی نیز یکی از مهم ترین مراحل نوشتن آهنگ پاپ و نوشتن یک آهنگ به شمار می رود ! در واقع هنر نوشتن یک آهنگ پاپ، نوعی مهارت است که با تکرار و تمرین می تواند پرورش و توسعه یابد !  بسیاری از ترانه های ماندگار و بزرگ رویاهایی بوده اند که به نویسندگان الهام شدند !

حتی اگر در خواب ، یا حالت نیمه خواب بودید و یک ملودی جذاب در سرتان شنیدید ، بعد از بیدار شدن می توانید آن را به وسیله گوشی های هوشمند خود با یک اپلیکیشن ضبط کننده صدا تسخیر کنید ! البته اگر خوش شانس باشید و یادتان مانده باشد !

اگر رویا ها کمتر به سراغ شما می آیند ، یا صدایی در ذهن خود نمی شنوید سراغ کاغذ و قلم و گیتار بروید و مراحل دیگر را امتحان کنید ! اما به خاطر داشته باشید از رویا پردازی با صداها در ذهن خود غافل نشوید !

 

چکیده

هفت نکته برای نوشتن یک آهنگ پاپ :

 • گوش کردن آهنگ های امروزی و تحلیل آن
 • شناخت ساختار آهنگ
 • شروع کردن و دست به کار شدن 
 • فرمول پیشرفت آکورد
 • ساختن ملودی
 • نوشتن ترانه
 • رویاپردازی

 

اگر این مقاله را سودمند و مفید دانستید ، آن را با دوستانتان که به دنبال پاسخِ پرسشِ چگونه ترانه بنویسیم هستند به اشتراک بگذارید !

 

سپاس فراوان که با همیار اف ال همراه بودید !

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه ها

 1. حامد آریا گفت:

  سلام
  ممنون میشم توضیحات بیشتری در مورد آهنگ سازی بدید

  1. بله به زودی ویدئو های آموزشی جدیدی در این خصوص منتشر میشه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *