مراحل نوشتن آهنگ پاپ ! (قسمت دوم)

چگونه آهنگساز شویم ! مراحل نوشتن آهنگ پاپ ! (قسمت دوم)

در قسمت قبلی مقاله ی چگونه آهنگساز شویم 3 مرحله از مراحل نوشتن آهنگ پاپ شرح داده شد ! در این قسمت به پاسخِ پرسشِ چگونه ترانه بنویسیم و نکات کلیدی در نوشتن یک آهنگ با فرمول پیشرفت آکورد ها خواهیم پرداخت !

با همیار اف ال همراه باشید !

 

4 – فرمول پیشرفت آکورد

تمام آهنگها در اطراف آکورد ساخته می شوند !  همیشه یک آکورد به عنوان گام و تنالیته اصلی شناخته می شود و سایر آکورد ها طبق درجات فاصله از آکورد اصلی گام ساخته می شوند ! این همان فرمول پیشرفت آکورد است !

پیشرفت های استاندارد آکورد کاربرد فراوانی در آهنگ های پاپ امروزی دارند !

بگذارید با یک مثال ساده فرمول پیشرفت آکورد ها را شرح دهیم ! به عنوان مثال اگر آکورد اصلی یا همان گام آهنگ ” دو ماژور C ” باشد ، سایر آکورد ها طبق درجات فاصله ی آن ساخته می شوند !

برای نشان دادن درجات فاصله از اعداد یونانی استفاده می شود !

فرمول پیشرفت آکورد

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید ، فرمول پیشرفت آکورد ها طبق درجات فاصله یک آکورد یا گام مشخص می شود !

اگر گام آهنگ را دو ماژور انتخاب کنید درجه دوم آن ” رِ مینور Dm ” خواهد بود ! برای اینکه بتوانید درجات فاصله و فرمول پیشرفت آکورد ها را در هر گام به سادگی تشخیص دهید! کافیست مقاله فواصل در موسیقی را مطالعه بفرمایید ! البته برای تثبیت در ذهن از تکرار و تمرین زیاد نباید غافل بود !

در آهنگ های پاپ بین المللی به صورت معمول از پیشرفت های دو تایی ، سه تایی و چهارتایی استفاده می شود ! در پیشرفت های 4 تایی ( آهنگ هایی با 4 آکورد ) معمولا آکورد گام اولین آکورد خواهد بود و چرخه یا سیکل آکورد ها روی همان آکورد فرود می آید !

فرمول پیشرفت آکورد

چرخه های آکورد بالا برگرفته از مطرح ترین آهنگ های پاپ در مارکت بین المللی می باشد ! شما هم در شروع کار خود به عنوان یک Song Writer یا آهنگ نویس می توانید از چرخه آهنگ های مورد علاقه خود استفاده کنید !

فقط به خاطر داشته باشید از همان ملودی استفاده نکنید ! بکار بردن ملودی های جدید می تواند خلاقانه باشد !

و اما شروع نوشتن یک آهنگ با ملودی !

5 – ملودی 

ساخت ملودی نیز یکی دیگر از مراحل نوشتن آهنگ پاپ است ! ملودی های موسیقی پاپ باید ساده و جذاب باشد ! بهتر است هنگام نوشتن یا ساختن یک ملودی از خود بپرسید ، آیا یک کودک می تواند این را با شما بخواند !

اگر پاسخ منفی باشد ملودی شما برای یک آهنگ پاپ خیلی پبچیده خواهد بود !

محدوده ی نت های انتخابی برای یک ملودی ( فاصله موسیقایی بین پایین ترین و بالاترین نت)  بهتر است در یک اکتاو باشد ! به این دلیل است که بسیاری از خوانندگان ترجیح می دهند در یک محدوده ی صدایی خاص بمانند !

6 – ترانه

شاید بار ها از خود پرسیده باشید چگونه ترانه بنویسیم ؟ یکی دیگر از مراحل نوشتن آهنگ پاپ ترانه نویسی است !  متن یا ترانه یک آهنگ پاپ را می توان قبل ، یا بعد از ساخته شدن آهنگ ، بسته به ماهیت فضای کار نوشت ! ترانه سرا باید یک ایده ی کلی درباره موضوع اصلی آهنگ داشته باشد ! ابیات یک ترانه پیام هایی در رابطه با موضوع اصلی آهنگ به شنوده منتقل می کند !

وفادار بودن به موضوع و ماهیت آهنگ بسیار مهم است ! به زبان ساده تر اگر قصد نوشتن ترانه و آهنگی در رابطه با میوه ی پرتقال دارید ، از سیب ننویسید ! سعی کنید در نوشتن ابیات یک ترانه موضوع اصلی آهنگ را پوشش دهید و از آن خارج نشوید !

یک ضرب المثل است که می گوید قوانین برای شکسته شدن نوشته می شوند ! بار ها دیده شده بعضی از آهنگ نویسان این قوانین را نقض کرده اند و در یک آهنگ عاشقانه از عشقشان خواسته اند که برود ! یا بالعکس ، اما این تناقض نتوانست باعث شود که طرفدارانشان آن آهنگ را دوست نداشته باشند !

مهمترین عنصری که می تواند در پاسخ چگونه ترانه بنویسیم به شما کمک کند ، رویا پردازی است !

نوشتن یک آهنگ

7 – رویا پردازی

رویا پردازی نیز یکی از مهم ترین مراحل نوشتن آهنگ پاپ و نوشتن یک آهنگ به شمار می رود ! در واقع هنر نوشتن یک آهنگ پاپ، نوعی مهارت است که با تکرار و تمرین می تواند پرورش و توسعه یابد !  بسیاری از ترانه های ماندگار و بزرگ رویاهایی بوده اند که به نویسندگان الهام شدند !

حتی اگر در خواب ، یا حالت نیمه خواب بودید و یک ملودی جذاب در سرتان شنیدید ، بعد از بیدار شدن می توانید آن را به وسیله گوشی های هوشمند خود با یک اپلیکیشن ضبط کننده صدا تسخیر کنید ! البته اگر خوش شانس باشید و یادتان مانده باشد !

اگر رویا ها کمتر به سراغ شما می آیند ، یا صدایی در ذهن خود نمی شنوید سراغ کاغذ و قلم و گیتار بروید و مراحل دیگر را امتحان کنید ! اما به خاطر داشته باشید از رویا پردازی با صداها در ذهن خود غافل نشوید !

 

چکیده

هفت نکته برای نوشتن یک آهنگ پاپ :

 • گوش کردن آهنگ های امروزی و تحلیل آن
 • شناخت ساختار آهنگ
 • شروع کردن و دست به کار شدن 
 • فرمول پیشرفت آکورد
 • ساختن ملودی
 • نوشتن ترانه
 • رویاپردازی

 

اگر این مقاله را سودمند و مفید دانستید ، آن را با دوستانتان که به دنبال پاسخِ پرسشِ چگونه ترانه بنویسیم هستند به اشتراک بگذارید !

 

سپاس فراوان که با همیار اف ال همراه بودید !

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه ها

 1. حامد آریا گفت:

  سلام
  ممنون میشم توضیحات بیشتری در مورد آهنگ سازی بدید

  1. بله به زودی ویدئو های آموزشی جدیدی در این خصوص منتشر میشه!

 2. Kpoper,army گفت:

  خیلی خو ب بود،آهنگ نوشتن دوست دارم

 3. Kpoper,army گفت:

  خیلی خو ب بود،آهنگ نوشتن خیلی خیلی خیلی خیلی دوست دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *