آموزش آهنگ سازی با FL Studio – جلسه اول

آموزش اف ال استودیو (جلسه اول) + رایگان

به آموزش اف ال استودیو خوش آمدید! در این مقاله ضمن دانلود اف ال استودیو 20 ، با محیط کاربری نرم افزار اف ال استودیو آشنا خواهید شد! همچنین فایل تصویری آموزش اف ال استودیو در ادامه ی این مطلب برای شما کاربران گرامی همیار اف ال آپلود شده است! هدف از این آموزش معرفی یکی از بهترین نرم افزار های آهنگ سازی دنیا به ساده ترین شکل در قالب یک مثال است!

روش آموزش ، دسته بندی و انتقال مفاهیم به ساده ترین شکل ممکن می باشد ! به تازگی شرکت ایمیج لاین به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس این شرکت از آخرین نسخه نرم افزار اف ال استودیو رو نمایی کرده است !

امکانات بسیار زیادی به این نسخه اضافه و اشکالات بسیاری در این نسخه رفع شده! ما هم اینجا در مقاله آموزش اف ال استودیو از آخرین ورژن نرم افزار اف ال استودیو استفاده کرده ایم!

 

دانلود اف ال استودیو 20 در انتهای همین صفحه  ! (رایگان) + کرک تست شده

مقدمه :

پیشنهاد میکنیم قبل از دانلود اف ال استودیو 20 این مطلب را تا انتها مطالعه کنید! برای آموزش اف ال استودیو ابتدا باید با محیط نرم افزار اف ال استودیو کمی بیشتر آشنا شویم !

محیط کاربری نرم افزار اف ال استودیو با وجود پیچیدگی های ظاهری و جزئیات فراوان، در عین حال بسیار ساده است !در این آموزش محیط نرم افزار اف ال را به پنج قسمت اصلی تقسیم کرده ایم ! البته به غیر از منو ها و کلید های اصلی!

روال کار با این نرم افزار آهنگ سازی بسیار سریع تر از سایر نرم افزار های میزبان یا Daw  می باشد ! به عبارت دیگر پیاده سازی یک ایده در نرم افزار اف ال استودیو بسیار سریع تر از سایر نرم افزارها به نتیجه خواهد رسید !

مخصوصا در نسخه اف ال استودیو 20 ! نرم افزار اف ال در این ورژن تغییرات بسیار مفیدی داشته! همین امر باعث محبوبیت و افزایش تعداد کاربران این Daw شده است !

ما اینجا در همیار اف ال علاوه بر آموزش اف ال استودیو ، مفاهیم آهنگ سازی ، تنظیم، میکس مسترینگ و حتی تئوری موسیقی را در بستر نرم افزار اف ال دنبال خواهیم کرد !

آشنایی با محیط نرم افزار اف ال استودیو

 

آموزش آهنگ سازی با fl studio

بعد از پایان فرایند نصب نرم افزار اف ال استودیو و کرک کردن آن، هنگامی که نرم افزار را باز می کنید با صفحه ای مانند تصویر بالا روبرو هستید ! شاید این تصویر برای کسی که به تازگی آن را می بیند کمی پیچیده باشد !

اما هنگامی که آن را به 5 قسمت کلی تقسیم می کنیم ، بسیار ساده تر خواهد شد ! مانند تصویر زیر :

آموزش آهنگ سازی با fl studio  همانطور که مشاهده می کنید نرم افزار اف ال استودیو از پنج بخش اصلی تشکیل شده که با کادر زرد رنگ مشخص شده است ! هر قسمت دارای نام و وظیفه مشخص شده ای می باشد ! همچنین می توانید با فشردن کلید های F مخصوص هر بخش، این قسمت ها را ظاهر کنید !

در ادامه این پنج بخش اصلی را به صورت کلی توضیح خواهیم داد ! اگر تا به حال با هیچ Daw یا نرم افزار میزبانی کار نکرده اید بهتر است کمی بیشتر با طرز کار نرم افزار های آهنگ سازی آشنا شوید !

فلسفه ی کاری نرم افزار های میزبان

آهنگسازی و تنظیم آهنگ در هر سبکی که باشد یک فرایند علمی و هنری محسوب ، که در نهایت به نتیجه ای موسیقایی از جنس فرکانس ختم می شود ! این نتیجه ها امروزه به روش های مختلف در بستر های گوناگونی تولید و با فرمت های مختلف منتشر می شوند !

فلسفه ی کاری تقریبا در اکثر نرم افزار های میزبان Daw یکسان است ! الگو هایی توسط شما ساخته شده و در بازه ای از زمان بر روی ضرب چیده می شوند !در واقع تمام نرم افزار های میزبان برای آهنگسازی و تنظیم آهنگ و فرایند میکس و مسترینگ از این پنج بخش اصلی پیروی می کنند!

Pattern یا الگو چیست؟

  Pattern : الگو ها جعبه هایی هستند که می توانند حاوی ریتم ، آکورد، ملودی یا بخشی از یه آهنگ باشند ! شما می توانید جعبه هایی خالی ایجاد کنید و درون آن نت نویسی کنید ! هر جعبه ای که می سازید یک الگو خواهد شد که قابلیت تکثیر دارد!

به همین دلیل به این جعبه ها پترن Pattern (الگو) گفته می شود ! شما می توانید این جعبه ها را ویرایش یا منحصر به فرد کنید ! همچنین امکانات دیگری که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم ! جعبه درون کادر زرد رنگ یک پترن یا الگو نام دارد ! این الگو می تواند نام و رنگ مخصوص به خود را داشته باشد !

آهنگسازی و تنظیم آهنگنکته مهم :

همیشه از ابتدای ایجاد یک پروژه سعی کنید برای هر پترن نام و رنگ منحصر به فردی انتخاب کنید ! این کار باعث پویایی و گویا بودن پروژه آهنگ سازی شما می شود ! شاید از خودتون بپرسید این جعبه ها که حاوی موسیقی شما هستند کجا چیده می شوند ؟

معرفی پنج بخش اصلی نرم افزار اف ال استودیو!

  آهنگسازی و تنظیم آهنگ

1 – پلی لیست Playlist (لیست پخش) – F5

پلی لیست یا همان لیست پخش بستری برای چیدمان الگو ها Pattern در بازه ای از زمان است ! پترن ها با نت های Midi پر شده و در Playlist به ترتیب چیده می شوند ! همچنین با فشردن کلید F5 این بخش ظاهر و با فشردن مجدد ناپدید می گردد !

کلید میانبر F5 را برای نمایش پلی لیست به خاطر بسپارید ! فعلا از توضیح مفصل این بخش خود داری می کنیم ! احتمالا این سوال مطرح می شود که چگونه صداها و ساز های مورد نظر خود را وارد نرم افزار کنیم ؟ آموزش آهنگ سازی با fl studio

2 – چنل رَک Channel Rack قفسه کانال ها – F6

Channel Rack یا قفسه ی کانال ها دومین قسمت اصلی نرم افزار اف ال استودیو است ! هر وی اس تی ، سینث سایزر، ساز و صدایی می تواند یک کانال باشد ! چنل رک قفسه ای برای نگهداری از کانال های حاوی ساز ها و صدا های شماست !

شما می توانید در فرایند آهنگسازی و تنظیم آهنگ، صداهای مورد نظر خود را در این قسمت اضافه یا حذف کنید ! همچنین می توانید برای کانال های اضافه شده نام، رنگ و آیکون انتخاب کنید !

سعی کنید همیشه در ابتدای اضافه کردن یک کانال یا وی اس تی به نرم افزار اف ال استودیو، اسم و رنگ مناسبی برای آن انتخاب کنید ! داشتن سلیقه در آموزش آهنگ سازی با fl studio اهمیت ویژه ای دارد !

 آموزش آهنگ سازی با fl studio

3 – پیانو رول Piano Roll نوار پیانو – F7

فرض می کنیم در فرایند آهنگسازی و تنظیم آهنگ، یک Vst پیانو به Channel Rack اضافه کرده ایم ! همچنین در Playlist یک جعبه پترن با نام پیانو ایجاد کرده ایم ! اکنون برای نت نویسی درون جعبه الگو یا همان Pattern به محیطی به اسم پیانو رول احتیاج داریم !

پیانو رول سومین بخض اصلی نرم افزار اف ال استودیو می باشد ! این نوار باریک و بلند در سمت چپ پنجره می تواند از 10 اوکتاو پشتیبانی کند ! البته این مقدار در وی اس تی های مختلف متفاوت است !

4 – Plugin Picker انتخاب کننده پلاگین – F8

با فشردن کلید F8 روی صفحه کیبورد کامپیوتر تمام پلاگین های داخلی نرم افزار اف ال استودیو ظاهر می گردند! در سمت چپ وی اس تی ها، Synth ها و در سمت راست افکت های میکس و مسترینگ ! با دو بار کلیک روی هرکدام از پلاگین ها می توانید آن را به پروژه خود اضافه کنید !

اگر پلاگین مورد نظر شما یک ساز باشد و از سمت چپ انتخاب شود، به چنل رک Channel Rack افزوده می شود ! و اگر یک افکت باشد به میکسر ! آموزش آهنگ سازی با fl studio انتخاب پلاگین و وی اس تی یکی از مهم ترین بخش های آهنگسازی و تنظیم آهنگ به حساب می آید ! سرعت عمل در انتخاب پلاگین می تواند در فرایند آهنگسازی و تنظیم آهنگ نقش بسزایی داشته باشد ! در ادامه اولین جلسه از آموزش آهنگ سازی با fl studio ، پنجمین قسمت اصلی نرم افزار اف ال استودیو را معرفی خواهیم کرد !

5 – Mixer میکسر – F9

Mixer میکسر در نرم افزار اف ال استودیو محیطی برای ادغام صداها و آمیختن فرکانس ها با یکدیگر است ! شما می توانید صداهایی که به صورت کانال های مجزا در Channel Rack افزوده اید را به این قسمت اضافه کنید!

برای اضافه کردن صداهای چنل رک به میکسر، کافیست روی کانال مورد نظر کلیک کنید ، سپس با فشردن کلید F9 و ظاهر شدن میکسر، لاین مورد نظر را انتخاب کنید و با فشردن کلید ترکیبی Ctrl + F9 صدا از کانال به میکسر منتقل می شود ! دقت داشته باشید اگر قبل از انتقال صدا به میکسر، در چنل رک نام و رنگ خاصی برای کانال انتخاب کرده باشید ، با همان رنگ و اسم به میکسر منتقل می شود ! آموزش آهنگ سازی با fl studioانتقال صداها به میکسر برای برطرف کردن مشکلات صدا و زیباتر جلوه کردن فرکانس ها و همچنین جلوگیری از تداخل فرکانس ها کاربرد فراوانی دارد! همچنین اگر برای یک لاین افکت مخصوصی ساخته باشید می توانید آن افکت را به لاین های دیگر منتقل کنید ! مقاله ی انتقال افکت به میکسر با یک کلیک را از دست ندهید !

چکیده مطلب :

آموزش آهنگ سازی با fl studio و فرایند آهنگسازی و تنظیم آهنگ با نرم افزار اف ال استودیو به پنج بخش اصلی خلاصه می شود که به اختصار آنها را توضیح دادیم! دسته بندی و خلاصه سازی مطالب به صورت کلی برای درک بهتر مفاهیم و ایجاد ذهنیت کلی نسبت به فرایند آهنگسازی و تنظیم آهنگ می باشد! در جلسات بعدی به صورت عملی آموزش آهنگ سازی با fl studio را در قالب ساخت یک آهنگ کوتاه توضیح خواهیم داد !

توضیحات دانلود :

دانلود نرم افزار اف ال استودیو از طریق لینک زیر به صورت مسقیم بدون نیاز به عضویت می باشد ! در صورت تمایل می توانید با عضویت در سایت همیار اف ال از آخرین آپدیت ها و آموزش های رایگان مطلع شوید و کوپن تخفیف دریافت کنید !

سپاس که با همیار اف ال همراه بودید!

آموزش آهنگ سازی با fl studio

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه ها

 1. بهزاد گفت:

  عالی.. منتظر قسمت های بعدی هستم! موفق باشید

 2. sahand.ghazizadeh1991 گفت:

  کلید های میانبر من تو fl کار نمیکنه مثلا وقتی f8 رو میزنم صدارو کم و زیاد میکنه
  اگه میشه یک راهنمایی بکنید مرسی از کمکتون

  1. رامز گفت:

   درود! از کدوم نسخه اف ال استودیو استفاده می کنید؟ قاعدتا نباید اینطور باشه.. اگه این مشکل به تازگی رخ داده احتمالا تنظیمات بهم ریخته.. پیشنهاد من اینه که تنظیمات اف ال تون به ریست کنید.. تا به حالت استاندارد برگرده.. برای این منظور از طریق لینک زیر وارد مقاله مرتبط با ریست کردن تنظیمات نرم افزار اف ال استودیو بشین! سپاس از همراهی و پوزش بابت تاخیر در پاسخگویی! سایت همیار اف ال در حال تکمیل و آماده سازی هست و به زودی با مقالات و آموزش های بیشتر و محصولات رایگان در خدمت هنرمندان عزیز هستیم.

   https://hamyarfl.com/2017/10/05/reset-setting-delete-flstudio/
   همچنین می تونید با سرچ کردن کلمه ی ” ریست “در قسمت جست و جوی وبسایت همیار اف ال به مقاله مورد نظر دسترسی پیدا کنید !

  2. محمد گفت:

   اگه لپ تاپ داری عادیه
   وقتی می خوای کلیدای F(X) رو بزنی باید همزمان shift رو هم بگیری

   1. رامز گفت:

    درود و سپاس از همراهی شما هنرمند عزیز

 3. هاشم گفت:

  عالی بود،حیلی مفید و آموزنده،قسمت های بعدی رو کی قرار میدین؟پکیج آموزشی برای ساخت EDM هم قرار میدین روی سایت؟

  1. رامز گفت:

   درود و سپاس از همراهی.. به امید خدا جلسات و دوره ها در حال تدوین و نگارش هستن و تا پایان مهر ماه آپدیت های جدید رو وبسایت قرار خواهد گرفت.. برای اطلاع از جدید ترین آموزش ها و پکیج ها همیار اف ال رو در اینستاگرام دنبال کنید @hamyarfl

 4. picasso گفت:

  سلام ممنون بابت آموزش درجه یکتون _ بقیه قسمت ها چیشدن ما منتظریم استاد ):

  1. رامز گفت:

   درود و سپاس از همراهی.. فردا شب جلسه دوم آپلود خواهد شد! همیار اف ال، وبسایت خودتون رو به دوستانتون هم معرفی کنید!

 5. محمد مهدی جعفری گفت:

  سلام خسته نباشید عالی بود فقط دو تا سوال یکی اینکه من در نسخه 11 اف ال استودیو گزینه make unique کار می کرد ولی بعد از نصب نسخه جدید این گزینه غیر فعال هست … برای فعال سازی چیکار باید انجام بدم ؟
  دوم اینکه آکورد ها نت هایی مثل ماژول و لامینور که گفتید و از کجا باید یاد بگیریم تا بتونیم آهنگ سازی کنیم ؟

 6. مهدی گفت:

  داداش من قد بز از آهنگ سازی و اف ال نمیدونم لطفا راهنماییم کن ک از کجا شروع کنم

  1. بز یه چیزایی می دونه ها D: بزودی دوره های حرفه ای صفر تا صد آهنگسازی و تنظیم و میکس و مستر دیجیتال منتشر میشه و می تونید ثبت نام کنیم

 7. VECTOR گفت:

  سلام خدمت شما دست اندر کاران این سایت بسیار خوب خسته نباشید بسیار از شما ممنونم بابت اموزش های عالیتون که نظیر نداره ببخشید یه سوالی داشتم چطور میتونم سرعت فقط یک پترن رو تغییر بدم؟ چون وقتی از گزینه تمپو که بالای نرم افزار هست سرعت رو کم و زیاد میکنم روی کل موزیک اعمال میشه ممنون میشم راهنمایی کنید شاد و پیروز باشید اجرتان با خدا

  1. سلام و درود.. سپاس از همراهی شما

  2. به زودی آموزشی در همین خصوص منتشر میشه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *