ساز کاخون چیست ؟ معرفی و تاریخچه! دانلود ریتم کاخن !

ساز کاخون چیست؟ آموزش ساز کاخون!

ساز کاخون چیست؟ در این آموزش قصد داریم پیرامون معرفی و پیدایش ساز کاخون یا کاخن (Cajon) و آموزش ساز کاخون صحبت کنیم ! ساز کاخون در واقع یکی از ساز های کوبه ای است ! این ساز از ادوات ریتم و پرکاشن است ! تلفظ اسم این ساز به زبان اسپانیایی Cajon است ! برای آشنایی بیشتر با این ساز کوبه ای خوب خارق العاده با همیار اف ال همراه باشید !

در این مقاله می خوانید :

  • ساز کاخون چیست؟
  • تاریخچه و پیدایش ساز کاخون
  • سبک اصلی موسیقی ساز کاخن
  • وارثان این ساز کوبه ای
  • آموزش ساز کاخون

 دانلود بسته ریتم ساز کاخون (انتهای صفحه)

پیدایش ساز کاخون

ساز کاخون چیست؟

ساز کاخون چیست؟ حالت نوازندگی این ساز کوبه ای به گونه ای می باشد که نوازنده به صورت نشسته بر روی آن این ساز را می نوازد ! شخص نوازنده با ضربه های کف دست بر روی صفحه جلویی این ساز تولید صدا می کند !

آموزش ساز کاخون

این صفحه که در جلوی ساز قرار دارد ” تابا ” نام دارد !  در واقع رقص انگشتان نوازنده بر روی این صفحه تولید صدا می کند ! صدای تولید شده ، نتیجه ارتعاش تابا و فنر کاخون است !

ساز کاخون یا کاخن یک جعبه تو خالی است که حفره ای برای خروج صدا و هوا در پشت این ساز تعبیه شده است ! همچنین یک قطعه فنر فلزی که معمولا برای اسنیر Snare ساز درام می باشد در این ساز کوبه ای کار گذاشته شده است !

هنگامی که نوازنده با ضربه زدن به ساز صدا تولید می کند، این فنر نیز به واسطه ضربه دست و انگشتان و فرکانس های صدا مرتعش می شود !

البته در بعضی از موارد از سیم چهارم گیتار D به جای فنر اسنیر استفاده می شود! در این حالت سیم فلزی گیتار به صورت زیگزاگ پشت صفحه جلویی تابانیده می شود ! در آمریکای لاتین به کلیه ساز های جعبه ای و توخالی که از ادوات ریتم و پرکاشن هستند کاخن یا کاخون گفته می شود !

ساز کاخون چیست؟

تاریخچه پیدایش ساز کاخون چیست؟

اگر بخواهیم به طور دقیق تر بگوییم ساز کاخون چیست؟ ابتدا باید به معنی لغوی آن بپردازیم ! این ساز کوبه ای “کاخن” در زبان اسپانیایی به معنای جعبه می باشد ! جالب است بدانید که کاخون قدمت زیادی ندارد ! کاخن عضو جدایی ناپذیر موسیقی فلامنکو و مکمل ساز گیتار در سبک فلامنکو است !

پیدایش ساز کاخون با کولی های اسپانیا یا همان جیپسی ها Gypsy مرتبط است! آنها ریتم را با نشستن و نواختن ریتم بر روی جعبه های میوه آغاز کردند! البته این کار و اجرا به همراه رقص و آواز بود! با گذر زمان رفته رفته از پیدایش ساز کاخون این ساز کوبه ای از جعبه میوه به شکل امروزی خود تبدیل شد !

 

ساز کاخون چیست؟

تغییرات ساز کاخون چیست؟

تغییرات ساز کاخون چیست؟ در اوایل قرن هجدهم میلادی ساز کوبه ای کاخون یا کاخن توسط آفرو-پرویی ها استفاده می شد ! آفرو-پرویی ها در واقع پرویی های آفریقایی تبار بودند ! در واقع وارثین بر حق این ساز و باعث پیدایش ساز کاخون، برده های آفریقایی که طی اسارت از مرکز و غرب آفریقا به آمریکا منتقل شدند هستند !

امروزه این ساز در سرتاسر قاره آمریکا ، اسپانیا و حتی فیلیپین مورد استفاده قرار می گیرد !  این ساز در دوره ی تاریک برده داری در کشور پرو گسترش یافت ! البته یعد از این دوران ساز کوبه ای کاخن در بین سایر مردم قاره پهناور آمریکا رواج یافت !

ساختار و طنین ساز کاخون یا کاخن در واپسین سالهای قرن نوزده توسط نوازندگان این ساز کوبه ای و ریتمیک دستخوش تغییراتی شد !

 

آموزش ساز کاخون

آموزش ساز کاخون نیازمند شناخت دقیق شما از ضرب و تئوری موسیقی می باشد! البته در بعضی موارد خاص افراد با استعدادی وجود دارند که به خوبی ضرب و مترونوم را می شناسند! بدون اینکه یک خط از تئوری موسیقی را خوانده باشند!

شاید ضرب در خون این افراد وجود دارد! یا شاید هوش موسیقایی آنها بیش از سایرین باشد! اما ملاک و معیار در اینجا تمام افراد معمولی و علاقه مند به آموزش ساز کاخون می باشد !

بزودی جلسات آموزش ساز کاخون در کانال تلگرام همیار اف ال و وبسایت قرار خواهد گرفت !

بسته ریتم ساز کاخون

آیا علاقه مند به شنیدن هم نوازی ساز گیتار و ریتم ساز کاخون هستید؟ بسته لوپ و ریتم ساز کاخون در اختیار شماست ! بسته ریتم ساز کاخون یک راهنمای صوتی مناسب برای آموزش ساز کاخون نیز می باشد !

 

بسته بالای شامل 26 مدل ریتم ساز کاخن در مترونوم 100 و ریتم 4/4 می باشد ! این ریتم ها هر کدام 4 میزان به همراه پاساژها Fills برای استفاده در پایان هر میزان و Ending برای پایان آهنگ می باشد !

اگر نوازنده ساز گیتار هستید و می خواهید با ریتم گیتار و کاخون همنوازی کنید این مجموعه ریتم را از دست ندهید ! 2 فایل ریتم ساز کاخون به مدت 4 دقیقه و 2 فایل Mp3 دیگر ریتم ساز کاخون به همراه ریتم گیتار!

نوازندگی به همراه این ریتم ها تمرین بسیار مطلوبی برای ملودی نوازی، دو نوازی و مقید بودن به ریتم می باشد!

زمان هر ریتم دو دقیقه و مجموعا 8 دقیقه ریتم ساز کاخون برای دونوازی یا سه نوازی گیتار و کاخون موجود می باشد! 4 دقیقه ریتم خالی ساز کاخون و 4 دقیقه به همراه آکورد گیتار در گام لا مینور !

همچنین فایل آموزشی ساخت ریتم ساز کاخون یا کاخن در یک پروژه اف ال استودیو برای هنرمندانی که می خواهند ریتمی طبق سلیقه خود بسازند موجود است ! با داشتن این بسته از صدای ریتم ساز کاخون لذت ببرید !

هدیه همیار اف ال :

فایل پروژه ی آهنگ پیش نمایش این بسته “ریتم ساز کاخن” به همراه تمام لاین های ملودی و آکورد گیتار به صورت مجزا موجود است ! این فایل مناسب برای هنرمندانی است که علاقه مند به یادگیری و تمرین آموزش های میکس و مسترینگ هستند !

هدیه ی همیار اف ال

پکیج هدیه ریتم های لاتین خانواده ی کوبه ای ساز کاخن در پنج پوشه مدل متفاوت و 12 حالت ریتمیک !

بدون نیاز به ساز و نوازنده، از ریتم ساز کاخون استفاده کنید !

از صدای ریتم ساز کاخون لذت ببرید ! 

 

آموزش ساز کاخون

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *