ساز داربوکا چیست؟تاریخچه پیدایش داربوکا!دانلود ریتم داربوکا!

ساز داربوکا چیست ؟ تاریخچه پیدایش داربوکا !

ساز داربوکا چیست ؟ در این مقاله به توضیح و معرفی ساز کوبه ای داربوکا یا ساز تمپو عرب خواهیم پرداخت! همچنین تاریخچه پیدایش داربوکا و اصالت این ساز رو مورد بحث قرار خواهیم داد ! برای آشنایی بیشتر با این ساز کوبه ای هیجان انگیز با همیار اف ال همراه باشید !

 

 معرفی ساز داربوکا Darbuka

ساز داربوکا چیست ؟  این ساز کوبه ای و ریتمیک در واقع از ادوات پرکاشن و نوعی درام است ! در مبحث معرفی ساز داربوکا به نام های دیگری نیز شناخته می شود ! نام هایی نظیر گابلت درام Goblet Drum ، چَلیس درام Chalise Drum ، تارابوکا Tarabuca ، دِبوکا Debuca ، دومبِک Dumbec ، تبلا Tabla و غیره !

ساز کوبه ای داربوکا

جنس بدنه این ساز کوبه ای معمولا از فولاد است ! البته گاهی برای ساخت ساز کوبه ای داربوکا از سفال نیز استفاده می شود ! جنس پوست معمولا در ساز تمپو عرب با بدنه فولاد پوست مصنوعی می باشد ! از پوست طبیعی برای داربوکا های سفالی استفاده می شود !

تاریخچه پیدایش داربوکا

 

البته ساز کوبه ای داربوکا با بدنه پلاستیکی و پوست مصنوعی برای افراد مبتدی نیز در بازار فروش ادوات موسیقی پیدا می شود ! این قبیل ساز ها برای شروع و کسب مهارت در نوازندگی می تواند گزینه مناسبی باشد ! چرا که از نظر قیمت از نمونه های فلزی و سفالی پایین تر است !

تاریخچه پیدایش داربوکا

تاریخچه پیدایش داربوکا یا ساز تمپو عرب به 1100 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد ! طبق اسناد تاریخی پیدا شده در نواحی بابل و سومر، ابتدا این ساز در این مناطق دیده شده است ! این ساز در معابد و در مقیاس بزرگتری به صورت نشسته بر روی زمین نواخته می شد !

ساز داربوکا چیست

در معرفی ساز داربوکا باید به این نکته اشاره داشت که می تواند از بقایا و بازمانده های درام های باستانی باشد ! چرا که همواره در مراسم و معابد مذهبی در تمامی فرهنگ های باستانی ، ریتم و ضرب نقشی مهم و اساسی ایفا می کرده ! همانگونه که همچنان در کشور های آسیایی این نکته به قوت خود باقی مانده !

البته این ساز که اصالت به خاورمیانه بر می گردد اکنون بخش جدایی ناپذیر موسیقی بزمی و رقص در بین فرهنگ های عربی و ترکی می باشد ! تفاوت میان تکنیک های نوازندگی و ضربات انگشت در نواختن این ساز است که سبک های عربی و ترکی را از یکدیگر متمایز کرده است!

ساز داربوکا چیست

در اقلیم و فرهنگ ایرانی از این ساز به عنوان تمپو یا ساز تمپو عرب یاد می شود ! کاربرد این ساز معمولا در موسیقی پاپ و ریتمیک بیشتر به گوش می رسد ! البته در موسیقی های تلفیقی و سنتی نیز کاربرد دارد ! اما نقش اساسی آن در موسیقی نواحی جنوب ایران یا به اصطلاح ” بندری ” بیشتر محسوس است !

امروزه این ساز به یک ساز چند فرهنگی تبدیل شده که در نواحی هند ، آفریقا ،  اروپا و حتی در کشور های غربی نیز کاربرد دارد ! اکثر تنظیم کننده های موسیقی سبک الکترونیک نیز از این ساز زیبا و ریتمیک در آثار خود استفاده می کنند !
 حجم فایل : 91.8 مگا بایت

لوپ ساز داربوکا

لوپ ساز داربوکا چیست ؟ با پیشرفت تکنولوژی و ورود تجهیزات کامپیوتری در ساخت آثار موسیقایی، ساز تمپو عرب نیز در قالب لوپ هایی از پیش ضبط شده  فرایند بکارگیری صدای این ساز در تنظیم را بسیار ساده و قابل دسترس برای همگان نمود !

وبسایت همیار اف ال مفتخر است با معرفی پکیج لوپ ساز داربوکا ، تجربه لذت بخش استفاده از صدای این ساز را به شما هدیه کند !

محتویات : 27 فایل لوپ ریتم داربوکا Wave

+  نسخه کامل آهنگ پیش نمایش
+ فایل Fl Studio آموزش ریتم سازی روی آهنگ

دسته‌بندی : دانلود | ریتم ساز کوبه ای |

آموزش انواع الگوهای ریتم داربوکا

شما می توانید در کنار محتویات پکیج لوپ ریتم داربوکا از ویدئوی زیر استفاده کنید! این آموزش که به همت تیم همیار اف ال تهیه و تدوین شده شامل ده الگوی ریتمیک می باشد! آموزش این ساز پر انرژی را به صورت تصویری و کاملا رایگان مشاهده و تمرین کنید!

ساز داربوکا چیست

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *