ساز تمبک چیست؟ 

ساز تمبک چیست؟ تمبک (تنبک، دمبک) یک ساز کوبه ای با اصالت ایرانی است! تمبک نوعی ساز پوستی می باشد که از منظر سازشناسی جزئی از طبل های جام گونه به حساب می آید! از ساز های مشابه این خانواده می توان به ضرب یا تمپوی عربی “داربوکا” اشاره کرد! خواستگاه ساز داربوکا کشور های عربی و ترکیه می باشد!

ساز تمبک چیست؟

ساختار ساز تمبک چیست؟

برای تشریح ساختار ساز تمبک بهتر است نگاهی به گذشته بیاندازیم! پیش تر بدنه ی ساز تمبک را از چوب، سفال و در بعضی موارد از فلز ساخته می شد! اما امروزه بدنه ی این ساز کوبه ای پوستی از چوب ساخته می شود!
ساز تنبک یا تمبک از شش بخش کلی تشکیل شده است:

  • پوست 
  • دهانهٔ بزرگ
  • تنه
  • پا
  • گلویی (نفیر)
  • دهانهٔ کوچک (کالیبر)

با استفاده از نوعی حلقه در انگشتان وسط و نواختن ضربه روی پوست در قسمت دهانه بزرگ که به تنه متصل است و همچنین با رقصاندن حلقه روی شیارهای تنه، می توان صداهای جالب و به اصطلاح عامیانه شیرین کاری های جالبی ایجاد کرد!

تاریخچه ساز تمبک
تاریخچه ساز تمبک چیست؟

سابقه تاریخی ساز تمبک با نام پهلوی دمبلک به قبل از اسلام باز می گردد و طبق نظر دکتر معین دمبک صورت تغییر یافته همین اسم می باشد! جالب است بدانید ساز تمبک در دهه های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته و به عنوان یک ساز مستقل و تکنواز مطرح گردیده!

تنبک یا تمبک

شاید این سوال در ذهن شما نیز ایجاد شده باشد که کدام نام صحیح است ؟ تنبک یا تمبک ؟ البته اگر از نام های دمبک یا دُنبَک صرف نظر کنیم ! در رابطه با نام اصلی این ساز تا به امروز حکمی نهایی صادر نشده است!

بهمن رجبی معتقد است نام اصلی این ساز تنبک بوده ولی به علت چسبیدن حرف “نون” به حرف “ب” تبدیل به تمبک شده! مانند شنبه که در اصطلاح لفظی به آن شمبه گفته می شود! شاید این ایده درست به نظر برسد! اما عده ای دیگر بر این باورند که اسم تنبک از لحاظ منطقی منشاء نداشته و به اشتباه در بین مردم رایج گردیده است!

تاریخچه ساز تمبک

جالب است بدانید در نوازندگی این ساز از تکنیک های به نام های “تُـم” ، “بَـک” ، ” پِــلِـنـگ ” و ” ریـز” استفاده می گردد! بنابراین منطقی تر به نظر می رسد که نام “تمبک” صحیح تر از سایر نام های رواج یافته باشد!
از طرفی دیگر از دیدگاه زبانشناسان اروپایی واژه ی Tambourine که در اروپا به تمبک اطلاق می گردد از واژه ی تمبور پهلوی گرفته شده است! در نهایت نام ها و تعصب بیجا روی نامی خاص کمکی به بهبود نوازندگی و یادگیری ساز تمبک نخواهد کرد!

دانلود ریتم تمبک

برای دانلود ریتم تمبک و استفاده از آن برای تنظیم آهنگ استفاده کنید! از دیگر کاربرد های دانلود ریتم تمبک استفاده از ریتم های ناب و منحصر به فرد این مجموعه برای میکس های دی جی می باشد!

با دانلود ریتم تمبک و لوپ کردن آن در نرم افزار اف ال استودیو یا Virtual Dj می توانید ریتم های منحصر به فرد طبق سلیقه خود بسازید!

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *